Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - MHP Çeşme Belediye Başkan Adayı Esad Tanık, adaylaşma sürecini ve projelerini anlattı. Çeşme'de doğan ve uzun yıllardır Çeşme'de yaşayan Tanık, yurtdışında geçirdiği süre zarfında Atatürk Milliyetçiliği ve vatan sevgisinin üst seviyeye çıktığını dile getirerek, "Bizim hayatımız hep Çeşme'de geçti. Çeşme'de doğdum, büyüdüm. O güzel koylarında, plajlarında, o güzel insanlarıyla hep iç içeydik. Böyle bir yolda Çeşme Belediye Başkan Adayı olarak bulunmak benim için çok büyük bir onur ve gururdur. Biz hepimiz Atatürk Milliyetçisiyiz, bu ülkenin sevdalısıyız. Ben uzun yıllar yurtdışında kaldım, o tarz bir yaşamda Atatürk sevdası, vatan sevdası, vatan özlemi hep üst düzeydeydi. Atatürk Milliyetçiliği ve vatan sevgisini Milliyetçi Hareket Partisi ile bağdaştırarak kendimi yurtdışında hep güvende hissettim. Bundan dolayı MHP'nin mensubu olmayı seçtim" dedi. 

"İSTİKLAL MARŞIMIZI YURTDIŞINDA OKUTMAK BENİM İÇİN ŞEREFTİ"

Tanık'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

2000'li yıllarda partimizin çeşitli kademelerinde görevler yaptım. Aynı zamanda Türkiye'de 17 kez A Mill'de tenisçi oldum. İstiklal Marşımızı  yurtdışında okutmak da benim için büyük bir şeref oldu. Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün istediği Türkiye Cumhuriyeti'nin gelişmesi, medenileşmesi yolunda Atatürk Milliyetçisi olarak gururla ülkemizi  temsil ettik.

"GAYEM ÜLKEME HİZMET"

Üniversitede siyaset bilimi okudum. Ülkemize bir hizmette bulunmaktı gayem. Partimizin büyükleri, Sayın Genel Başkanımız, Sayın Genel Başkan Yardımcılarımız, il başkanımız, yöneticilerimiz Çeşme'de hizmet edecek yolda beni uygun gördüler. Bu yüzden hepsine minnettarım. 

"ÖNCELİĞİMİZ KATILIMCI BELEDİYECİLİK OLACAK"

Çeşme Türkiye'nin yurtdışına açılan kapısı, markası. Çeşme Türkiye'nin yıldızı. Bizim öncelikle bu markayı yurtdışında daha fazla tanıtmamız, Çeşme'de yaşayan halkın, esnafın daha huzur ve refah içinde yaşamasını sağlamamız gerekiyor. Altyapı ve üstyapı sorunlarını gidermemiz, bu yıldızı da parlatıp dünyanın en yaşanılabilir tatil beldelerinden biri haline getirmemiz gerekmekte. 60'ın üzerinde ülke gezdim, hayatımda Çeşme'den daha güzel doğası, koyları olan, konumu olan, insanları olan bir yer görmedim. Çeşme'ye hizmet etmek ve geliştirmek bizim boynumuzun borcu. Çeşme halkımızın daha huzurlu, sağlıklı, güvenli bir ilçede yaşamasını sağlamak bizim boynumuzun borcu. Biz bu ilçeyi Çeşmelilerle birlikte yöneteceğiz. Bizim önceliğimiz katılımcı belediyecilik, halkın yönetim sürecine katılmasını istiyoruz. Bizim her gün halkın derdini, talebini dinlememiz lazım.  

"BİR BABANIN AİLESİYLE İLGİLENDİĞİ GİBİ İLGİLENECEĞİM"

Belediye başkanlığı bir hizmet mertebesidir. Bir ailenin nasıl bir babası, reisi varsa, bu baba nasıl bütün ailenin taleplerini, isteklerini, dertlerini dinler ve ailesinin her ferdinin taleplerini yerine getirmek, aile üyelerinin yaşam kalitesini yükseltmek için çalışırsa, belediye başkanı da ilçesinde aynısını yapar. Evinizdeki küçücük eksikliği gidermek için nasıl çabalar ve çözerse belediye başkanının da ilçesindeki en küçücük sorunu dahi görüp giderebilmesi lazım. Bizim derdimiz bu. 7'den 70'e herkesi daha mutlu yaşayacak bir ilçeye kavuşturmak.

"ÇEŞME'DE HER ÇOCUK İSTEDİĞİ SPOR BRANŞININ TEMELİNİ ALACAK"

Çeşme'de spor alanında tüm projelerimiz hazır. Bunlardan biri, her çocuğu sporla tanıştıracağız. Her çocuk 4-5 yaşından itibaren istediği sporun temelini almayı hak ediyor. Çünkü spor çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzak durduğu, zamanını olumlu ve pozitif değerlendirdiği, mutlu olduğu, sosyalleştiği, bir nebze beyin ve vücutlarını, zamanlarını disiplin altına aldığı bir etken. Spor yapmayan çocuk kalmayacak ilçemizde. Mevcut tesislerimizi kullanmanın yanı sıra tesisleşme yapacağız. Spor kadromuzu genişleteceğiz.

"ÇEŞME'YE SPOR TURİZMİNİ GETİRECEĞİZ"

Spor turizmiyle de Çeşme'yi canlandırmak istiyoruz. Çeşme'nin havası, baharı, yazı, kışı buna çok elverişli. Biz spor turizmini de devreye sokup, esnafımızın da refah seviyesini artıracağız bu sistemle. Bu kapsamda altyapımız da hazırlandı. Çeşme hem tüm çocukların spor yaptığı bir ilçe olacak hem de turizmine katkı sağlayacağız, yurt içi ve yurtdışından çok sayıda ziyaretçimiz olacak. 

"İKTİDARLA UYUMLU BİR YEREL YÖNETİM ÇEŞME'Yİ KALKINDIRACAK"

Belediyenin bir bütçesi var, bu bütçenin doğru kullanılmasıyla birçok yatırım yapacağız. Bunun yanı sıra merkezi hükümetten de Çeşme'ye dev projelerin gelmesine aracı olacağız. Bizim belediye olarak da yapacağımız majör projelere katkı sağlayacaktır hükümetimiz. İktidarla uyumlu bir yerel yönetimle Çeşme çok daha ileri gidecek.

"ÇEŞME 2 DEĞİL 12 AY YAŞAYACAK"

Sahada aldığımız tepkiler çok olumlu. İnsanlar gerçekten umut arayışı içindeler. Biz de onlara bu umudu veriyoruz. Kazandığımızda da Çeşme ve Çeşmeliler kazanacak. Bize oy verenler ne kadar haklı olduklarını icatlarımızla da görecekler. Çeşme şu anda 2 ay yaşıyor ama bizim bunu bütün seneye yaymamız lazım. Bunun umudunu da insanlar bizde görüyor. Vizyonumuzla, misyonumuzla biz bunu yapacağız. Ben seçildiğimde tek başına bir başkan olmayacağım, tüm Çeşme halkıyla birlikte, herkesi kucaklayarak bu ilçeyi yöneteceğiz. Başkan olursak insanlarla iletişime devam edeceğiz. Herkesin sorununu dinleyeceğiz ve inşallah çözeceğiz. Bunu her gün yapacağız, herkesin derdini dinleyeceğiz, maksimum 4-5 saat uyuyacağız ve çok çalışacağız. Çeşme'yi hak ettiği yere taşıyacağız.