GÜNDEME BAKIŞ - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde yaşanan hezimetin ardından partiyi kurultaya götürme kararıyla başlayan süreç bugün sonuçlandı. Akşener aday olmadığı kurultayda 3 aday kıran kırana yarıştı ve seçimi üçüncü turda salt çoğunluğu yakalayan İzmirli Müsavat Dervişoğlu kazandı.

İYİ Parti'nin kurucularından olan İzmir Milletvekili Dervişoğlu,  İYİ Parti Grup Başkan Vekili, TBMM Millî Savunma Komisyonu Üyesi ve İYİ Parti Grup Başkan Vekili görevlerinde bulunmuştu. Dervişoğlu İYİ Parti'den önce siyaset yaptığı MHP'de de genel başkanlığa aday olmış ancak seçimimi mevcut Genel Başkan Devlet Bahçeli kazanmıştı.

İŞTE DERVİŞOĞLU'NUN HAYATI

Dursun Müsavat Dervişoğlu, 1960 yılında Ankara’da Fatsalı bir ailenin oğlu olarak doğdu. İlkokul ve ortaokulu Fatsa'da okudu. Lise eğitimini ise Ankara, Fatsa ve Samsun'da tamamladı.

1978 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesine kayıt yaptırdı.12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri darbe ile zorunlu olarak öğrenimine ara verdi. Daha sonra öğrenci aflarından yararlanarak önlisans eğitimini tamamladı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde okumaya devam etti.

Milliyetçi Haraket Partisi'nin çeşitli kademelerinde ve gençlik organizasyonlarında önemli görevler yüklendi. 1978 yılında Fatsa(Ülkücü Gençlik Derneği Başkanlığı il başlayan siyasi yöneticilik hayatını,1987-1989 yılları arasında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı ile devam ettirdi.1989 yılında Genel Başkanlığından alınarak, Alparslan Türkeş tarafından MHP Genel Merkez'de görevlendirildi. Daha sonra Alparslan Türkeş tarafından İzmir teşkilatı'nda görev yapmak için İzmir'e gönderildi.

2000-2009 yılları arasında Milliyetçi Haraket Partisi İzmir İl Başkanı olarak görev yaptı.29 Mart 2009 Yerel seçimlerinde MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak için Mhp İzmir İl Başkanı görevinden istifa etti. Olamayınca ilk Kongrede yeniden il başkanı seçildi.

MHP GENEL BAŞKANLIĞINA DA ADAY OLMUŞTU

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Genel Milletvekilli seçimlerinde milletvekili olmak için tekrar istifa etti.4 Kasım 2012'de MHP Genel Başkanlığına aday oldu. Seçimi kazanamadı

Dervişoğlu İYİ Parti'nin kurucuları arasında yer aldı. İYİ Parti'den 2 dönem milletvekili seçildi ve Grup Başkan Vekili, TBMM Millî Savunma Komisyonu Üyesi ve İYİ Parti Grup Başkan Vekili görevlerinde bulundu.

İzmir'de yaşayan Müsavat Dervişoğlu, ticaretle uğraşmaktadır. Evli ve Zeynep adında bir kızı vardır.