Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) da İstanbul için lodos uyarısında bulunurken, yaşanabilecek ağaç devrilmesi, çatı, tabela uçması, baca gazı zehirlenmesi ve deniz ulaşımındaki aksamalara karşı dikkatli olunması konusunda vatandaşlara çağrıda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bazı illeri "turuncu" ve "sarı" kodla uyardı. İstanbul ve İzmir`in de aralarında olduğu 19 kentte bugün kuvvetli rüzgar bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye'de güney ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Edirne ve Kırklareli çevreleri, Çanakkale'nin güneyi, Balıkesir'in batısı, İzmir'in batı kesimleri, Aydın'ın batısı, Muğla, Antalya, Isparta, Hatay çevreleri, Burdur'un doğusu ve Adana’nın güney kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Son dakika hava durumu: Meteorolojiden 19 ile turuncu ve sarı kodlu uyarı Kuvvetli rüzgar bekleniyorORHAN ŞEN İL İL SIRALADI
Batıda kuvvetli lodosa dikkat çeken Prof. Dr. Orhan Şen, "Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında fırtına (70-90 km/sa) şeklinde. Deniz ulaşımında aksamalar ve çatı uçmalarına dikkat. Edirne, Kırklareli,Çanakkale, Balıkesir, İzmir,Aydın, Muğla, Antalya, Isparta, Hatay, Burdur ve Adana yağmurlu." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şen, sözlerine şöyle devam etti: Bugün İstanbul da yağmur görünmüyor. Sıcaklık 19 C Kuzey ilçelerde Şile gibi 20 C ye gelir. İstanbula yağış Cuma akşamı. Önümüzdeki 1 hafta Kar görünmüyor Hatta Ege ve Akdeniz dişinda yağmur da görünmüyor. Ege ve Akdeniz Kuraklık konusunda problem yaşamayacak gibi.

Son dakika hava durumu: Meteorolojiden 19 ile turuncu ve sarı kodlu uyarı Kuvvetli rüzgar bekleniyorKUVVETLİ RÜZGAR

Meteoroloji'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Rüzgarın; Marmara, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz’de güney yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat) ve zaman zaman fırtına şeklinde (60-90 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Son dakika hava durumu: Meteorolojiden 19 ile turuncu ve sarı kodlu uyarı Kuvvetli rüzgar bekleniyorRÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu, Doğu Akdeniz'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, gece saatlerinden sonra Marmara ve Ege ile Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nun batısında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (60-90 km/sa) esmesi bekleniyor.

Son dakika hava durumu: Meteorolojiden 19 ile turuncu ve sarı kodlu uyarı Kuvvetli rüzgar bekleniyorAKOM'DAN FIRTINA UYARISI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) verilerine göre, sabah saatlerinden itibaren İstanbul’da Lodos fırtınasının etkili olması bekleniyor. Vatandaşlar da çatı uçması ve baca gazı zehirlenmesi gibi tehlikelere karşı uyarıldı.Son dakika hava durumu: Meteorolojiden 19 ile turuncu ve sarı kodlu uyarı Kuvvetli rüzgar bekleniyorTURUNCU VE SARI UYARI NE ANLAMA GELİYOR?

Turuncu: Hava durumu tehlikelidir. Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

Sarı: Hava durumu potansiyel tehlikelidir. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.