Cumhuriyet’in ilanının 99’uncu yıldönümü sabah saatlerinde Menemen Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle başladı. 7'den 77'ye çok sayıda vatandaşın katıldığı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz’ın günün anlam ve önemi üzerine yaptığı konuşma ile devam etti. Halk Oyunları gösterisinin ardından Menemen Gençlik Spor Müdürlüğü’nün düzenlediği Gençlik Koşusu’nda dereceye giren öğrencilere teşekkür belgesi ve ödülleri verildi.

Dönemin klasik otomobiliyle…
Saatler 18.30’u gösterdiğinde ise Tatlısu Mevkiinde toplanan on binlerce kişi ellerindeki Türk bayraklarıyla ve meşalelerle kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Atatürk ve dönemin kıyafetleriyle giydirilmiş mumya askerlerin yer aldığı klasik otomobil de kortejdeki yerini aldı. Konfetilerin ve meşalelerin caddeleri süslediği yürüyüşe eşi ve kızı ile katılan Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Menemenlilerin Cumhuriyet Bayramını kutladı.

“Cumhuriyetimiz, istiklal mücadelesinin tacıdır”
Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan coşkulu kalabalığa seslenen Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Yine her zamanki gibi muhteşemsiniz. Öncelikle Cumhuriyetimizin 99. Kuruluş yıldönümünde düzenlediğimiz Cumhuriyet Yürüyüşümüze katılan herkese, çok ama çok teşekkür ederim. Bu coşkulu katılımıyla Cumhuriyetine bağlılığını gösteren Menemenimiz, yine fark yarattı. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Cumhuriyetimizin 99. yıldönümünü bütün ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de milletçe kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Bilindiği üzere tarihimiz, dünyada eşi ve benzeri görülmemiş şanlı zaferlerle doludur. Milletimiz bunun en güzel örneğini yaklaşık bir asır önce kendisine esaret zinciri vurmak isteyen güçlere karşı göstermiş, yeni kurduğu Türk Devletini, Cumhuriyetle taçlandırmıştır. Cumhuriyet İstiklal Mücadelesinin tacıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘En büyük eserimdir’ dediği Cumhuriyet, Türk Ulusuna bırakılmış en değerli miras ve vazgeçilemez bir kazanımdır” dedi.

Menemen 100’üncü yılda projelerle konuşulacak
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına doğru ilerlerken var güçleriyle çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Pehlivan “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği bir söz var; ‘Biz milletimizin hizmetkârl