Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Menemen Belediyesi yerel seçimlerin ardından yapılan işten çıkarmalarla gündemden düşmüyor. Belediye önünde yetkili sendika öncülüğünde işten çıkartılan işçilerin eylemi sürüyor. Yaklaşık 400 çalışanın toplu olarak iş akdine tek taraflı olarak son veren belediyede, işten çıkartmaların devam edeceğine yönelik kaygılar sürerken, çalışmakta olan işçiler de endişeli olarak bekliyor. 

Mitinge Zorunlu Davet Cumali Akay 1024X576

"GÖREVE GELDİĞİ GÜNDEN BERİ İŞÇİ ALDI"

Menemen Belediyesinin yetkili sendikası olan Belediye İş Sendikası'nın Çevre Belediyeler Şube Başkanı Cumali Akay, belediyede yaşanan son duruma ilişkin bilgi verdi. Akay, "Belediye Başkanı Aydın pehlivan, geçen meclis toplantısında belediyenin bütçesi ve kişi sayısıyla ilgili açıklama yaptı. 'İller Bankasından gelen para 17 milyon' dedi. Pehlivan İller Bankası'ndan 240 milyon kredi çekmek için meclisten yeki istedi ve yetki aldı. Pehlivan aslında burada bir pot kırdı ve 'belediyede aylık işçi gideri 110 milyon' dedi. Yani Menemen Belediyesinin İller Bankasından gelen payı işçi giderinin yüzde 10'unu karşılamadığı açıklamasında bulundu. Pehlivan Menemen Belediyesinde göreve başladığında çalışan işçi sayısı bin 300 civarındaydı. Alımları kendisi yaptı" ifadelerini kullandı. 

"400 KİŞİ İŞTEN ATILDI"

400 kişinin işine son verildiğini ve bu rakamın 2 binleri aşacağını öne süren Akay, "Aydın Pehlivan, belediye yönetir gibi değil bakkal dükkanı gibi yönettiğinden kaynaklı personel sayısını 5 bin kişiye çıkardı. Bu ödemeleri yapamadığı için de işçi kıyımı yapıyor. İlk 400 dün çıkardığı işçi sayısı, biz bu sayının 2 binlere  dayanacağını düşünüyoruz. Arkadaşlarla beraber mücadelemizi başlattık, devam edeceğiz" diye konuştu. 

"SİYASİ BASKI YAPILIYOR"

İşten çıkartılan kişilerin herhangi bir olumsuz davranış veya iş aksatması olmadığını da vurgulayan Akay, "Hukuki olarak hiçbir arkadaşımızın işten çıkartılacağı ibare yok. 17. madde üzerinden iş akdini tek taraflı feshediyor. Hiçbir işçimizin tutanağı, işini yapmama ibaresi yokken! Bu arkadaşlarımız bir takım siyasi baskılarla, kendilerine yakınlığını - uzaklığını baz alarak çıkartılıyor. Kendisinden önce işe girenleri çıkartıyor. Belediye başkanı zaten işçiye sendika değişimi için de baskı uygulamıştı. Biz 12. aya kadar yetkili sendikayız ve zamanımız dolana kadar da mücadeleye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.