GÜNDEME BAKIŞ - CHP Menderes'te  karıştı. İlçede yaşanan liste krizinin ardından arka arkaya gelen istifalar büyük ses getirirken, Alevi Kültür Dernekleri Menderes Şubesi'nden de bir basın açıklaması geldi.

Alevilerin çantada keklik olarak görüldüğünü dile getiren, Alevi Kültür Dernekleri Menderes Şubesi Başkanı Satı Çelen, "Ötekileştiren toplumların seçeneksiz olduğunu düşünenler bilsinler ki bizler sorgusuz sandığa gidip CHP Menderes adayına oy vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

AYRILIKÇI ZİHNİYETİ YOK SAYIYORUZ

Menderes'te yaşanılan süreçte CHP'nin gerçek sahipleri ve emekçileri olarak yok sayıldıklarını dile getiren Çelen, "Bizler asla partimizi terk etmiyoruz fakat bu ayrılıkçı zihniyeti yok sayıyoruz. Bunun bedeli seçim sürecinde mutlaka sandığa yansıyacaktır" dedi.

Dernek Başkanı Çelen tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucu unsurlarından olan Alevi yurttaşlar;

Bugün geldiğimiz süreçte CHP'nin gerçek sahipleri ve emekçileri olarak yok sayıldığımız bir süreç yaşanmaktadır.

Bizler asla partimizi terk etmiyoruz. Fakat bu ayrılıkçı zihniyeti yok sayıyoruz. Bunun bedeli seçim sürecinde mutlaka sandığa yansıyacaktır.

Bilindiği gibi ülkemizde yerel seçim süreci yaşanmaktadır. .gndm. Bu süreç içerisinde Alevi Kürt toplumu olarak ağırlıklı oy verdiğimiz CHP İzmir Menderes, örgütünün ilçe başkanlıklarına temsil edilmek üzere isimler verilmiştir.

Bu durum başta adaylar, ilçe başkanları ve Genel Merkez olmak üzere tüm kademelere de bildirilmiştir. 

Ancak her seçimde olduğu gibi bugün de Aleviler bu zihniyet tarafından çantada keklik olarak görülmüş, en basit talebimiz yok sayılmıştır.

Bizler inancımız gereği zalimin, Yezid'in karşısında mazlumun yanında olduk. Bu düşüncelerimize en yakın sol sosyalist partilere özellikle de Cumhuriyet Halk Partisi'ne hiçbir talepte bulunmadan destek verdik. Ancak tavrımız bugüne kadar hep yanlış yorumlandı. Zannediliyor ki bizler bir partiye mahkum  olarak hiç sorgulamadan, taleplerimiz karşılanmadan oy vermek zorundayız.

Eşit yurttaşlık haklarından yararlanamayan, ötekileştirilen toplumların seçeneksiz olduğunu düşünenler bilsinler ki, bizler sorgusuz sandığa gibip CHP Menderes adayına oy vermeyeceğiz.