Marble İzmir-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, düzenlenen törenle 29’uncu kez kapılarını açtı. Fuar İzmir’de 17-20 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek fuarın açılışına İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) Genel Müdürü Aslan Narin, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Kılıç, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, Ege İhracatçılar Birliği (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Metin Çekiç, Tüm Mermer, Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Şimşek ile sektör temsilcileri katıldı. Fuarın açılışında konuşan İzmir Valisi Süleyman Elban, tüm sektörlerde olduğu gibi doğal taşta da rekabetin yoğun olduğunu hatırlatıp, "Rekabette öne çıkmanın kuralları var. Maliyeti düşürmek ve katma değerli ürünler üretmek bunun temel sırrı, başka yolumuz yok. Bu sektörde madencilik yapıp çıkan mermeri işleyen arkadaşlarımız eğer enerjisini halen kendisi üretmiyorsa rekabet etmekle ilgili bir iddiası yoktur. Gerek madencilikte gerekse taşı işlediği yerlerdeki artık birçok makinelerin üretimiyle ilgili, yerli ürünle ilgili çalışma yapılmayıp hala İtalya ve Çin’e bağlılığımız devam ediyorsa, iddiamız eksik demektir" dedi.

Madencilik sektörünü tehdit eden bazı hususlara dikkat çeken Vali Elban, "Alternatif kullanımı olan ürünler gerek doğal olmayan taşlar gerekse diğer malzemeler bu sektörü tehdit ediyor. Çünkü hem ucuz hem uygulaması kolay hem de tasarım açısından cazip görünüyor. Bu sektörde taşın cazibesini arttıracak bilimsel, tasarımsal çalışma yapılırsa sektör kendisini ispatlayıp diğer rakipler karşısında ancak güçlü kalabilir. Ruhsat ve çevre konusu çözülür ama bu konularda çalışma yapılmazsa sektör tehdit altında kalacaktır. Bu fuar her geçen yıl büyüyor. Bunun arkasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkısı var. Bu fuarın ilimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

'BÖLGESEL KALKINMAYA ÖNEM VERECEĞİZ'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay da EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’nin konuşmasından örnek vererek işlenmiş ürünlere büyük ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. İşlenmiş ürünlerin katma değerinin daha yüksek olduğunu anlatan Tugay, "Markalaşmanın ve pazarlamanın önemli olduğunu biliyoruz. Bu dönemde bölgesel kalkınmaya önem vereceğiz. Bunun için tüm kurumlarla iş birliği içinde olacağız. İzmir tarihsel olarak ticaret ve fuarlar kentidir. İzmir’in bu yönünü geliştirmek için çalışacağız. İnşallah bu fuarın 30’uncusunda daha gelişmiş fuarlarla 20 bin metrekare ilaveyle beraber daha büyük organizasyonlarda buluşuruz" dedi.

'15 ÜLKEDEN İTHALATÇI GETİRDİK'

İzmir'de doğal taş sektörünü bir araya getiren fuarın açılışında konuşan Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Kılıç da ihracatta artışın kalıcı olması için tasarım ve markalaşmaya önem verdiklerini söyledi. Kılıç, şöyle devam etti:

"Türkiye’mizin mermer ve doğal taş denildiğinde ilk akla gelen ülke haline geleceğine inancımız tamdır. Bugün 15 farklı ülkeden ithalatçı firmaları, bakanlığımızın desteğiyle ve 3 ihracatçı birliğimizin organizasyonuyla İzmir’e getirdik. Firmalarımız önümüzdeki 3 gün boyunca firmalarla iş ilişkisi kurma ve ürünlerini pazarlama imkanı bulacaktır. İhracatçılarımızın bu başarıları elde ederken sorunlarla baş etmesi için çalışıyoruz. Küresel ticaretin değişen yapısına daha kolay uyum sağlanması için yeni destek mekanizmaları kuruyoruz. Fuar katılımlarının desteklenmesi için yurt dışı fuar katılım sayısını 5’ten 10’a yükselttik."

'İNSAN ODAKLI ÇEVREYE DUYARLI İŞLETMELİYİZ'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı MAPEG Genel Müdürü Aslan Narin de konuşmasında 29’uncusu düzenlenen bu fuar doğal taş işletmeciliğinin bir miras olarak gelecek nesillere aktarılmasında bir rol oynadığını söyleyip “Ülkemiz doğal taşların renk ve desen çeşitliliği bakımından bu alanda bir adım önde durmaktadır. Ülkemizde maden ruhsat sayısı 4 bin 284’tür. Bu sayı tüm maden gruplarındaki ruhsat sayısının yaklaşık 3’te birine denk gelmektedir. Bu rakamın 3 bin 93’ü işletme ruhsatıdır. Doğal taş madenciliği, Türkiye’nin imajı açısından çok büyük sorumluluk üstlenmektedir. Biz doğal taş madencileri olarak madenciliğin imajını sağlamlaştırmak için madenlerimizi çok verimli, 1 metreküpünü dahi atık olarak nitelendirilmeyecek şekilde kullanmaya önem vermeliyiz. Çok büyük sorumluluğumuz var. Çünkü ruhsatlarımızın 3’te biri tamamen doğal taş madencileri tarafından kullanılıyor. Madenlerimizi insan odaklı, çevreye duyarlı şekilde işleterek ekonomiye kazandırmak önceliğimiz olmalıdır" diye konuştu.

500’E YAKIN BLOK DOĞAL TAŞ SERGİLENİYOR

Bu yıl Çemar Traverten & Mermer ana sponsorluğunda düzenlenen fuarda, tüm doğal taş firmaları Gaziemir’deki Fuar İzmir’in kapalı hollerinde yer alırken C holünün büyük bir kısmı ile D holünün tamamı makine ve teknoloji firmalarına tahsis edildi. Blok mermer alanı da geçen yıl olduğu gibi renk renk, çeşit çeşit 1500’e yakın blok doğal taşın sergileme alanı olacak. Bu yıl Marble İzmir’de sektör temsilcilerinden gelen talepler üzerine alınan karar doğrultusunda, yalnızca doğal taş ve doğal taş ürünleri ile makine ve teknolojileri sergileniyor.(DHA)