Hale Halime ERDOĞAN  / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Genel Başkanı Özgür Özel, cumartesi mesaisini İzmir’de tamamladı. CHP lideri ilk önce il başkanlığını ziyaret etti. Ardından İzBB Başkanı Cemil Tugay’ı ziyaret etti. Ardından da ilçe ve belediye başkanları ile büyükşehir meclis üyelerinin katılımıyla bir toplantı düzenledi. 

BAŞARI DEĞİL

İl başkanlığında yapılan toplantıda Özel’in, “İzmir; yıllardır CHP’nin kalesi olarak bilinir. İstanbul, Ankara yokken İzmir hep CHP’ye sahip çıktı.  Bu seçimde de Büyükşehir Belediyesini aldık. 28 ilçede ipi göğüsledik. Ancak bunu başarı olarak yorumlamamak lazım. Manisa’da oy oranımız yüzde 60, İzmir’de yüzde 49. Burada bir tuhaflık var. Bu başarı değil. Bunu başarı hanenize yazmayın” dediği belirtildi. 

HALKIN TALEBİ İZMİR’DE OKUNAMADI

Kurultay sürecinde İzmirlilerin yüzde 92’sinin değişim istediğini belirten Özel, “İzmir il başkanlığı ve kurultay delegelerinin bir bölümü bu değişim talebini okuyamadı. Kurultaydan sonra il başkanı bana gelip, ‘istifa edeyim’ dedi. Ben de kendisine, ‘Bunu doğru bulmam. Sokakta değişim bu kadar yüksek sesle dile getirilirken, sokağı dinlemeyip, sokağa kulağını kapatıp 'Sen beni seç ben de seni seçeyim' anlayışıyla davranıldı. Ve bu anlayış, bu davranış yanlıştı.56 delegenin 50'sinin imzasını almak yanlıştı, il başkanına yakışmadı" dediği iddia edildi.

"BELEDİYE KAYNAKLARININ KULLANILMASINA İZİN VERMEYECEĞİM"

Öte yandan Özel'in CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu döneminde yapılan PM seçimlerine de atıfta bulunarak, "İzmir'de 1 kişinin PM'ye girmesi için kamu kaynakları, belediyenin kaynakları kullanıldı. Böyle bir şeye bundan sonra asla izin vermeyeceğim" dediği iletildi.

Tüm bunlara rağmen ben kurultayı kazandığımda '81 il başkanı benim için birdir' dedim. Hala bu anlayışla devam ediyorum ve edeceğim. Evet; İzmir Büyükşehir ve 28 ilçeyi kazandık. Çok güzel ama oy oranı olarak memnun edici değil. İzmir'deki başarı başarı olarak kabul edilemez. Türkiye haritası kırmızıya boyanmışken İzmir'in oy oranından memnun kalmadım” açıklamasında bulunduğu kaydedildi. 

ÖRGÜT KENDİ İŞİNE BELEDİYE BAŞKANI KENDİ İŞİNİ YAPACAK

Özel’in özetle şunları söylediği öğrenildi:

“Örgüt kendi işini belediye başkanları kendi işine yapacak. Örgüt belediye başkanına karışmayacak aynı şekilde belediye başkanı da örgütün işine karışmayacak. Herkes kendi işini yapacak. Liyakat çok önemli. Eş, dost, akrabaların işe alımlarına dikkat edilecek. Liyakat dışı atamaya asla müsaade etmem. En son İstanbul Esenler’de böyle bir şey oldu. Atama geri çekildi.  Bu konuya belediye başkanlarımız çok dikkat edecek. Bu konuda oldukça hassas olduğumuzu bilmenizi isterim. Bizim bu dönem hata yapma lüksümüz yok” 

KILIÇDAROĞLU LAFLARI DUYUYORUM

İlçe başkanları burada ayrı genel merkezde ayrı konuşuyor. Bu konuya dikkat edilmesi şart. Kılıçdaroğlu lafları duyuyorum. Seçimli kurultay...Siz kendinizi nerede sanıyorsunuz? O dönemler geride kaldı. Bu şuan olacak bir şey değil.

İŞ TAKİBİ YAPMAYIN!

Meclis üyeleri iş takibi yapmayacak. Halkın işlerini kolaylaştırın. Belediyelere giremeyen, arkalarda kalan, hizmet isteyen, sorununun çözümün isteyen vatandaşların işini kolaylaştırın. Meclis üyeleri ile belediye başkanları kol kola çalışmalı. Buna özellikle dikkat edin.