KYK burs ve kredi başvuruları için gözler GSB tarafından yapılacak olan açıklamaya çevrilmişti. Beklenen açıklama az önce Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'tan geldi. Yüz binlerce öğrenci KYK burs başvuru tarihlerini yakından takip ediyor. Öğrencinin en önemli gelir kalemleri arasında elbette ki burs ücretleri geliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs ödemesi karşılıksız yapılan ödemeyi kapsarken Kredi ödemesi ise geri ödemeli burs ödemesi anlamına geliyor. Peki KYK e-Devlet burs başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler?

KYK BURS BAŞVURU EKRANI AÇILDI

KYK 2023-2024 burs başvuruları alınmaya başlandı. Başvurular 19 Ekim Perşembe gününe kadar e-Devlet ekranı üzerinden alınacak. 

BAŞVURU EKRANI İÇİN --> TIKLAYIN!

KYK BURS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

KYK burs başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.