GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) önceki Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzBB Başkan Adayı Cemil Tugay ve Bornova Belediye Başkan Adayı Ömer Eşki ile birlikte Atatürk Mahallesi'nde seçim çalışmalarına katıldı. Kocaoğlu, ziyaret kapsamında heyetle birlikte Cemevi'nde vatandaşları ve CHP üyelerini dinledi.

"KİMİN HAKKI YENDİ VİCDANINIZLA DÜŞÜNÜN"

Aday belirleme sürecine yönelik "Dargınlar, küskünler var" eleştirilerini dinleyen Kocaoğlu, "Böyle küskünlük, dargınlık olur mu ya! ben ilk defa duyuyorum. Böyle şey olur mu! Herkes kendine daha çok ister. Belediye başkanı, milletvekili, meclis üyesi herkes benden daha çok olsun ister. Ben dahil, Cemil Başkan da dahil, burada olan herkes de dahil, elini vicdanına koydun, milletvekillerine, meclis üyelerine, belediye başkanlarına baksın. Özellikle İzmir'de baksın. Kimin hakkı yendi, kimin hakkı yenmedi, kime hak ettiği verildi, kime verilmedi kendi vicdanen otursun karar versin" dedi.

"2014'TE YÜZDE 5 OYUM ÇALINDI"

Sandık güvenliği uyarısında bulunan Kocaoğlu, " Eğer biz 20 bin küsur sandıktan tamamından ıslak imzayı alamazsak, o gün ilçelerimize, ilimize gelmezsen biz seçimi kazansak bile kaybederiz. Bize düşen görev; aramızda ufak tefek sorun olursa bugüne kadar 40 defa hallettik, 40 defa daha hallederiz. Hepiniz şahitsiniz. Sandık sonuçları; bundan sonra en önemli iş ıslak imzayı almaktır. 2014'te benim başıma geldi, en az yüzde 5 oyum çalındı benim. Hem de gözümün önünde, ilde çalındı. Emniyetiyle bilmem nesiyle... Yüzde 5 oyu çaldılar. Aradaki fark yüzde 6 ise yüzde 3'ünü yolda yürürken çalarlar kardeşim, ona göre" ifadelerini kullandı.

"ISLAK İMZALI TUTANAK DIŞINDA İSPATI YOK"

Islak imzalı tutanakların seçime itirazın tek belgesi olduğunu dile getiren Kocaoğlu, "Bizim seçim sistemimizin bir tek sağlaması var o da ıslak imzalı tutanakların toplanması, başka hiçbir ispat yoktur. Seçim kaybedildi açıklansın bir ilçe öyle gider. Tek çıkışı toplanmış ıslak imzaların icmali, sonucu ve arkasında fotokopisi ile Yüksek Seçim kuruluna başvurmaktır. Başka ispat vesikası yoktur. Biz bir tek bunu düşünelim ve bir de çalışalım arkadaşlar" açıklamasında bulundu. 

"SEÇİMİ RAHAT ŞEKİLDE ALACAĞIZ"

Kocaoğlu, CHP'nin İzmir'de seçimi alacağını aktararak, "Ben seçimi garanti değil anlamında görmüyorum, seçimi rahat şekilde alacağız ama bu seçimde alacağımız oylar 2028'deki genel seçimin ve 5 yıl sonraki yerel seçimin bazı olacak. Ona göre çalışmamız lazım" diye konuştu.