Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne (İzBB) 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine yaklaşık 2 ay kala 2 bin 600 personel alındığı ortaya çıkmıştı. Yerel seçimlerden birinci çıkarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Cemil Tugay, tam rakam vermemekle birlikte kendisinin adaylığının açıklanmasının ardından 2 binin üzerinde belediyeye işçi alımı yapıldığını doğrulamıştı. Tugay, seçimlere birkaç ay kala işe alınan bir grup çalışanı işten çıkardı. İşten çıkartılan grup belediye önünde eylem yapmaya başladı. 

"BİZ 14 BİN KİŞİYLE DEVRALDIK"

Eylem yapan işçilerle birlikte İzmir gündemine oturan konuya ilişkin, İzmir'in tecrübeli belediye başkanı Aziz Kocaoğlu'na görüşünü sorduk. "İzlenen yolu doğru buluyor musunuz?" sorusunu yanıtlayan Kocaoğlu, "İzlenen yol hakkında büyükşehir karar verecek ancak ben şunu söyleyebilirim. Biz 2019 yılında belediyeyi 26 bin kişiyle devrettik. 2004 yılında göreve gelirken de 14 bin kişiyle devraldık. Sınırlarımız önce 5 kat ardından 2 kat büyüdüğü için o arada il özel idaresinden ve belediyelerden elemanlar aldık. Sınırlarımız 11 kat büyüdü ama eleman sayımız 11 bin arttı. Son olarak da 26 binle 2019'da teslim ettik" dedi.

"HANGİ PROJE YAPILDI DA 11 BİN KİŞİ ALINDI?"

Tugay'ın adaylığının açıklanmasından ardından yapılan personel alımı hamlesinde iyi niyet aranamayacağını kaydeden Kocaoğlu, "Cemil Bey ise geçtiğimiz dönemden devralırken 37 bin çalışanla devralmış.  Yani son dönemde 11 bin kişi işe alınmış. Hangi proje yapıldı da, eleman sayısı arttı belediyede onu biz bilemiyoruz. Gerekçesi yoksa bu kadar eleman fazlaysa ki öyle söyleniyor, ben basından duyduklarımı yorumluyorum. Benim görüşüm; Cemil Tugay başkanın parti meclisinden adaylığı geçtiği günden itibaren alınan personelin çıkartılması. Orada iyi niyet aranması söz konusu değildir" ifadelerini kullandı. 

"ADAY BELLİ OLDUKTAN SONRA ALINANLARIN ÇIKARTILMASINI DOĞRU BULUYORUM"

Belediyenin ekonomik durumuna da dikkat çeken Kocaoğlu, "Ben de görevi Bornova Belediye Başkanlığını Cengiz Bulut Bey'den aldım. Hem para hem eleman bıraktı. Biz 2019 seçimlerine 6 ay kala ne eleman aldık, ne parayla pulla işimiz oldu, ne harcama yaptık! Teslim ettik seçilen belediye başkanına. 6 ay kala belediyeye alınanlar da bana göre doğru değildir, hele hele aday belli olduktan sonra eleman alındıysa bu doğru bir iş değildir. Cemil Bey eğer elemana ihtiyaç olduğunda bu arkadaşların da tercih edileceğini söylüyorsa, belediyeler de ekonomik olarak çökmüş durumda, ödemeleri yapamayacak durumda. Tabi ki hiç birimiz kimsenin işten çıkmasını istemeyiz, dışarıdan konuşmak değil ama aday belli olduktan sonra alınan arkadaşların çıkartılmasını ben doğru buluyorum. Ben de öyle yapardım" açıklamasında bulundu.