Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Urla Belediyesi'nin İzmir Klasik Otomobilciler Derneği (İZKOD), İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD), Ankara Klasik Otomobilciler Derneği (AKOD), Konya Klasik Otomobilciler Derneği (KKOD), Bursa Klasik Otomobilciler Derneği (BURKOD) ve Konya Klasik Otomobil sevenler Derneği işbirliğiyle 12. Klasik Otomobil Şöleni'ni Urla Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirdi.

Whatsapp Görsel 2024 06 01 Saat 15.18.14 4D69766E

BAŞKAN BALKAN "GELENEKSEL HALE GETİRECEĞİZ" DEDİ

Şölene klasik otomobil sahiplerinin yanı sıra Türkiye'nin dört bir yanından klasik otomobil tutkunları da katıldı. Milyonluk arabalarla çokça fotoğraf çektiren insanlar, Urla Belediye Başkanı Selçuk Balkan'a teşekkür ederek, etkinliğin her yıl yapılması talebinde bulundu. Başkan Balkan ise, şenliği geleneksel hale getireceğinin ve klasik otomobil severleri her yıl buluşturacağının sözünü vererek, "Zamanın ruhunu, dönemin yaşam tarzını yansıtan keyifli bir hafta sonu geçireceğiz" dedi. 

Whatsapp Görsel 2024 06 01 Saat 15.14.59 165A1D4B

"BEN DE KLASİK OTOMOBİL TUTKUNUYUM"

Klasik otomobil sahiplerinin gaz vermesiyle Urla Meydanı sallanırken, katılımcılar yoğun alkışlar ve ıslıklarla otomobilleri destekledi. Başkan Balkan, "Ben de bir klasik otomobil tutkunu olarak buradaki otomobillerin kendi çağının güzelliklerini, teknolojik özelliklerini yansıtması, kendi hikayesinin olması, her araca özveriyle bakan araç sahiplerinin verdikleri emeklerin gözler önüne serilmesi ayrı bir değer. Bunu ancak bir sanatçı görebilir, ancak bu işe gönül verenler görebilir. Ben her yıl için davetimi yaptım, dernek başkanlarımıza da söyledim. her yıl geleneksel olarak yapmak istiyoruz" dedi. 

Whatsapp Görsel 2024 06 01 Saat 15.16.01 4D8198A5

"YAPACAĞIMIZ İŞLERDE KLASİK OTOMOBİLLERDEN İLHAM ALIYORUZ"

"Klasik otomobil tutkunuz kaç yaşında ve nasıl başladı" sorusunu yanıtlayan Balkan, "Otomobil tutkusu her erkeğin gönlünde vardır. Ancak klasik araçların kendi çizgisi, kapılarındaki, marşpiyellerindeki, çamurluklarındaki izler o çağın özelliklerini yansıtıyor. Aynalarının şekli, kokpitinin şekli bir tarihtir ve sanat eseridir. Bunların sergilenmesi o zamanın gerekliliklerine, teknolojisine göre yapılması, sağlamlığı ve günümüzde hala ayakta durması bizim için ilham verici. Biz de yapacağımız işlerde sağlam, geleceğe taşınacak, düzgün işler yapmak için bu eserlerden ilham alıyoruz" ifadelerini kullandı. 

"ESNAF DA MEMNUN"

Şölenin başta Urla esnafı olmak üzere, yerel halka katkısının büyük olacağına dikkat çeken Balkan, "İlçe için taşınmaz kültür varlıkları nasıl ki hem gelir getirici hem de tarihi açıdan, hem turistik açıdan değerliyse, bu şölen de, klasik otomobiller de aslında kültür varlığıdır ve ilçe için önemlidir. Her ülkenin her modelin kendine ait kültür varlığı. Esnafımız da şölenden çok memnun" açıklamasında bulundu. 

Whatsapp Görsel 2024 06 01 Saat 15.15.01 13F0Ca10

DRİFT BULUŞMASI OLACAK MI?

Araba tutkunlarından gelen "Drift buluşması" taleplerine de yanıt veren Başkan Balkan, "Düşünelim. Dernek Başkanımızla birlikte güvenliği ön planda tutarak bir çalışma yapılabilir. Komşu ilçemiz Güzelbahçe'de bir alan var. Her ilçeye yapmaktansa Güzelbahçe'den faydalanmayı tercih de edebiliriz" diye konuştu.