Kiralarda yüzde 25 artış sınırlamasının 1 Temmuz 2024 itibariyle sona ermesinin konut kiralarını etkilemesi bekleniyor. Artış oranının önceki uygulamada olduğu gibi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)'ye göre belirlenmesiyle konut kiralarının artması öngörülüyor. Konutta yüzde 25 kira artışının 2 yıldır kiracı ve ev sahiplerini karşı karşıya getirdiğini belirten İzmir Emlak Kulübü Derneği Başkanı Rıdvan Akgün, "Bu süreçte mülk sahipleri ve kiracılar arasında sorunlar, mahkemeler, ara bulucular, kavgalar oldu. Önümüzdeki dönemde yeniden TÜFE'ye göre yapılacak artışların daha fazla tartışma, kaos ve mahkemeye neden olması kaçınılmaz" dedi.

74065 (1)

'İZMİR'E YAKIN, ULAŞIMI RAHAT OLAN İLÇELERDE FİYATLAR YÜKSELECEK'

İzmir'in merkezinde kira fiyatlarının en düşük 15 bin TL'den başladığını dile getiren Akgün, "İzmir'in metropol ilçelerinde kiralar ortalama 25 bin TL'ye ulaşıyor. Şehrin merkezinde yüksek kira ödeyemeyecek insanlar, Bergama'dan Selçuk'a kadar olan bölgede, İZBAN hattı üzerinde, kolay ulaşım sağlayabileceği yerlere gidiyorlar. Son dönemde İzmir metropolü karasal alanlarda kuzeye, batıya ve güneye genişlemeye başladı. Merkezde kira bedelleri yüksek olduğu için insanlar barınma ihtiyacını uzak noktalarda düşük kira bedelleriyle geçirmek istiyor. 1 Temmuz'da kirada yüzde 25 uygulamasının kalkmasıyla bu geçiş daha da hızlanacak. Talepten dolayı da İzmir'e yakın, ulaşımı rahat olan ilçelerde emlak fiyatları da yükselmeye başlayacak" açıklamalarında bulundu.

İzmir'de arsa alımlarına talebin arttığını da ifade den Akgün, "Tiny House'ler, konteyner evlere olan talebin artacağını öngörüyoruz. Küçük arsa alımlarında maksimum artış var. 100-150 bin TL harcayarak, arsalarının içine aldıkları konteynerlerde yaşayan insanların sayısı giderek artıyor" diye konuştu.(DHA)