Batman'daki Mereto ve Zoveser dağlarının eteklerind ortaya çıkan zuzubak bitkisinin dışı yeşil soğanı andırıyor. Köydeki vatandaşlar için de önemli bir geçim kaynağı sağlıyor. Kalp ve damar rahatsızlıklarına önemli bir etkisi olan zuzubak otunun kilosu 5 bin liradan alıcı buluyor.
Taze soğana benzer görüntüsüyle dikkat çeken zuzubak otu aslında bir pancar çeşidi olarak öne çıkıyor. Bu güçlü bitki birçok alanda insan sağlığına önemli etki ediyor.

Ağız ve bademcik iltihabını gidermeye yardımcı olan zuzubak, baharat olarak kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle biliniyor. Enfeksiyon ve iltihap gibi problemlere karşı vücudu koruyabiliyor. Geçmeyen ağız iltibaını iyileştiebiliyor.

Böbreklerde oluşan kumları ve taşı engelleyebileceği belirtilen zuzubak otunun bu faydaları genellile baharat olarak kullanıldığı zaman ortaya çıkıyor.

Halk arasında kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı etkili olduğu söylentisi mevcut. Birçok kişi bu hastalıklara karşı iyileştirici etkiler verdiğini, bir tuzla öğütülerek baharat şeklinde kullanıldığını dile getiriyor. Zor toplama koşulları ve şifası nedeniyle yüksek fiyata satıldığı belirtiliyor.

Yüksek kayalıklardan toplanan zuzubak otu, kaya tuzu ile karıştırılıp tahtadan yapılan huni yardımıyla eziliyor. Özellikle grip ile beraber bakteri nedeniyle ortaya çıkan hastalıklara karşı vücudu güçlendirdiği biliniyor.