Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'nde metabolizma ve kilo değişimini ölçme konusunda uzmanlaşmış bir araştırmacı olan Kevin Hall, insanların kilo vermek için kullandıkları yönteme bağlı olarak kilo kaybının genellikle ne zaman durduğunu inceledi. 

Obesity dergisinde yayınlanan çalışmada, bilim insanları, insanların kilo vermelerinin neden durduğunu anlamak için farklı kilo verme yöntemlerine ilişkin klinik deneylerden elde edilen verileri kullanıldı.

Hall'un çalışmaları, bir kişi ne kadar çok kilo kaybederse, iştahının da o kadar güçlü hale geldiğini ortaya çıkardı.

Bu geri bildirim mekanizması avcı-toplayıcı atalarımız için değerliydi, ancak enerji açısından ultra işlenmiş gıdalara kolay erişime sahip olan modern insanlar için pek işe yaramıyor.

KALORİ KISITLAMALI DİYET ÜZERİNDEN ARAŞTIRDI
Yalnızca kalori kısıtlaması kullanarak kilo kaybının gidişatını inceleyen Hall, Calerie çalışmasında gözlemlenen kilo kaybını modelledi. Bu çalışmada 238 yetişkin rastgele olarak iki yıl boyunca %25 kalori kısıtlamalı diyet uyguladı veya normalde olduğu gibi yemek yedi. 2007'den 2010'a kadar yürütülen çalışmada, kalorileri azaltan gruptaki yetişkinler ortalama 16 kilo kaybetti. Normal diyetlerini uygulayan grup yaklaşık 2 kilo aldı.

Çalışmaya katılan kişiler iki yıl boyunca çabalarını sürdürmelerine rağmen, iştahları bunu telafi etmek için arttığı için kilo vermeleri 12 ay civarında durdu.

Stanford Önleme Araştırma Merkezi'nde beslenme çalışmaları direktörü Dr. Christopher Gardner daha önce CNN'e, bu mekanizmanın, neden daha fazla kilo kaybını zorlaştırdığını açıkladığını söylemişti.

Dr. Gardner, "Hayatın Peşinde" podcast'inde, "Çünkü insanların vücutları buna tepki veriyor ve metabolik açıdan daha verimli hale geliyorlar. Ve böylece aynı kalori açığı, sizin kilo vermenizi sağlamayacaktır. İnsanların kilo kaybının durma noktasına gelmesinin nedeni budur" dedi.