GÜNDEME BAKIŞ- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz günlerde Bayraklı'da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Halk Konut açılış törenine katıldı.  CHP Genel Başkanı burada bir takım aralarında Çiğli Belediyesi çalışanlarının da olduğu bazı işçiler de yer aldı.

 Çiğli Belediyesi iştiraki ÇİBEL Temizlik Hizmetleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited konuyla ilgili açıklama geldi.

AK Partili Dağ'dan CHP liderine arbede çıkışı: İzmir'in huzurunu kaçırmayın! AK Partili Dağ'dan CHP liderine arbede çıkışı: İzmir'in huzurunu kaçırmayın!

Gümrükçü ve Özcan o olay sonrası Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti: Disiplin süreci başladı! Gümrükçü ve Özcan o olay sonrası Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti: Disiplin süreci başladı!

Kılıçdaroğlu'nun programında eylem yapmışlardı... Genel İş: Yapılanı kabul etmiyoruz Kılıçdaroğlu'nun programında eylem yapmışlardı... Genel İş: Yapılanı kabul etmiyoruz

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı.

 "Çalışanı bulundukları ÇİBEL Temizlik Hizmetleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında asılsız olarak düşük ücretleme yaptığına ilişkin söylemlerde bulunarak iş akdi ile bağlı çalıştığı şirket şahsiyetine manevi olarak zarar vererek ve küçük düşürecek davranışlar içine girilmiştir. Bütün bu gelişmeler sonucunda şirketimiz tarafından disiplin işlemleri başlatılmış olup, sonuçları ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılacaktır.

15.01.2023 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçıdaroğlu'nun katılımıyla Bayraklı'da, kamuya açık alanda depremzedeler için düzenlenen temel atma töreni, Karabağlar'da düzenlenen okul temel atma töreni ve sonrasında ise Ahmet Adnan Saygun Merkezi'ndeki "Roman Çalıştayı"nda yaşananlar ile ilgili ÇİBEL şirketimiz gerekli incelemelerini tamamlamıştır. Bu incelemeler sonucu olaylara karışan personeller hakkında noter yoluyla işlem başlatılmıştır.

 İlk olarak Bayraklı'da daha sonra Karabağlar ve Ahmet Adnan Saygun Merkezi'nde yapılanlarla şirketimizin menfaatlerine zarar verecek şekilde ifade özgürlüğü sınırlarını aşmış, deprem nedeniyle mağduriyet yaşamış depremzedelerin tekrar mağduriyet yaşamasına yol açılmıştır. Ayrıca başka belediye etkinlikleri provoke edilmiş, yaratılan taşkınlık ile alanda bulunanların güvenliği riske atılmış, sahnede düzenlenmek istenen temel atma töreninin gerçekleşmesine engel olunmuştur. Bütün bu yaşanılanlarla gerek günlerce basında yer alan olumsuz haberler gerek sosyal medya gerekse de kamuoyunda oluşan algı ile şirketimiz, küçük düşürülmüş, itibarını zedeleyeci ve rencide edici davranışlarda bulunarak, uymakla yükümlü oldukları menfaatlerimize zarar verebilecek her türlü davranıştan kaçınma yükümlülüğü ihlal edilmiştir.

Ayrıca işverene karşı doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunarak, halihazırda imzalanmış ve yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmesi hükümleri devam ederken şirketimizin yasal olarak mecburiyeti olmamasına rağmen, tamamen iyi niyetli bir şekilde inisiyatif alarak yapmaya karar verdiği iyileştirmeye ilişkin süreçte, üyesi bulundukları sendikanın da tasvip etmediği bir şekilde dirlik (barış) borcuna da aykırı davrandıkları tespit edilmiştir.

Çalışanı bulundukları ÇİBEL Temizlik Hizmetleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında asılsız olarak düşük ücretleme yaptığına ilişkin söylemlerde bulunarak iş akdi ile bağlı çalıştığı şirket şahsiyetine manevi olarak zarar vererek ve küçük düşürecek davranışlar içine girilmiştir. Bütün bu gelişmeler sonucunda şirketimiz tarafından disiplin işlemleri başlatılmış olup, sonuçları ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılacaktır.