CHP İzmir önceki il başkanı Deniz Yücel, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik depremzedeler ve kentsel dönüşüm eleştirilerine yanıt vererek, deprem vergisini sordu. Yücel, Kurum'a seslenerek, "Depremzedeler üzerinden siyaset yaparak, İzmir'i alacaklarını ima etmiş. Depremzedeler üzerinden siyaset üretmeye çalışacağınıza önce 1999'dan beri ödenen deprem vergileri nerede onu söyleyin. Bakanlığın bütçesinden nerelere ne kaynaklar ayırdığınız herkesin malumu. Başka illerde yaşanan depremlerin ardından bölgeyi afet bölgesi ilan ederek yaptığınız çalışmaları İzmir'de neden yapmadınız, İzmirlilere ve depremzedelerimize bunu anlatın" dedi. 

"DEPREMZEDELER 2,5 SENEDİR KREDİ BEKLİYOR"

Yücel açıklamasını şöyle sürdürdü: 

Depremden etkilenen 79 bin bağımsız bölüm varken, siz depremzedeleri 2'ye ayırıp, proje alanı dediniz ve proje alanında yıkılan 8 katlı binaların yerine 5 katlı binalar yaparak hak sahiplerini mağdur ettiniz. Proje alanı olarak ayırdığınız bölümün dışında kalan depremzedeler, 2,5 senedir "Evlerimizi devlet olarak siz yapmıyorsunuz bari 2 yıl ötelemeli, 20 yıl vadeli, 0 faizli kredi verin" dedi, kulaklarınızı tıkadınız. 2,5 senedir bu insanları oyaladınız ve gelinen süreçte konut projelerine verdiğiniz faiz oranının üstünde bir faiz oranına depremzedelerimizi mecbur ettiniz. 

"KILIÇDAROĞLU'NDAN KORKUP İZMİR'E GELDİNİZ"

İzmir Büyükşehir Belediyemiz ise emsal artışından, barınma ihtiyacına, gıda yardımından, eşya yardımına varana dek depremzedelerimizin yanında oldu. Şu anda da "Halk Konut" kooperatifleşme modeli ile dönüşüm projesi kapsamında Türkiye'ye örnek oluyor. Sanırım geçtiğimiz günlerde temelini attığımız Dilber Apartmanı'ndan Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu "Deprem vergilerinin nereye gittiğini bulacağız ve hesabını soracağız" dediğinde kopan alkış tufanı Ankara'ya ulaştı, saraya ulaştı ve siz korkup panikleyip hemen ardından İzmir'e geldiniz. 

"DOĞRU POLİTİKALARLA SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ"

Size şunu söyleyeyim, korkunun ecele faydası yok. İzmir'de ne yalanlarınıza inanan, ne iftiralarınızı dikkate alan var. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak gerçekleri anlatıp, doğru politikalarla sorunları çözmeye devam edeceğiz. Az kaldı... Gidiyorsunuz!