Tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafı Kurban Bayramı'nda umduğunu bulamadı. Vatandaşlar bayram tatilini şehrin merkezi yerine tatil beldelerinde geçirmeyi tercih ettiği için tarihi çarşı boş kaldı. Kemeraltı esnafının bayramı buruk geçirdiğini dile getiren İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, Bayramlar esnafın kazancının arttığı dönemler. Bu bayramda yüksek sıcakların olması, bayramın 9 gün olması ve emeklinin parasının geç yatmasından ötürü istediğimiz heyecanı yaşayamadık. Çarşımızda insan ayağı vardı ama dükkanlardan ellerinde poşetlerle çıkan bir insan grubu yoktu diye konuştu. Kemeraltı'nın tarihi, mistik havasının insanlara iyi gelmesinin artı bir değer olduğunu ancak bunun da bayramda yeterli gelmediğini vurgulayan Girgin, Önümüzde bir yaz var. Biz, yazı daha iyi geçirmek için çabalayacağız Gurbetçilerimiz geliyor ve sünnetlerimiz, düğünlerimiz olacak. Kemeraltı'na yerli ve yabancı turistlerimiz geliyor. Bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım. Üzerimizde düşen, buraya gelen müşterilerimizi en iyi şekilde karşılamak. Bu süreci Kemeraltı esnafına yakışır bir şekilde ekonomik katkı koyarak değerlendirmek istiyoruz dedi.

Images-5

'ESKİYE GÖRE YENİ GELEN TURİSTLER DAHA TUTUMLU'

Kafe işletmecisi Şükran Soykan (40), Bayram tatilinde çarşı daha kalabalık olur diye umut ediyorduk. Ancak, 9 gün tatil olması, sıcaklıkların olağanüstü derecede artması nedeniyle vatandaşlar denizi tercih etti. O nedenle biz bayramda sakindik. Ama yine de satışlarımız kötü değildi, iyiydik, idare ettik bir şekilde dedi. Yaz sezonunda turistleri beklediklerini belirten Soykan, Onlardan ümidimiz var. Gemi geldikçe işlerimizin seyri değişiyor artıyor, iyi oluyor. Sünnet ve düğün yapacak olanlar da etkiliyor, alışveriş yaptıktan sonra onları da ağırlıyoruz. Onların da bize katkısı çok ama tabii turistlerin daha büyük bir katkısı var. Çünkü gemilerle binlerce turist bir anda geliyor. Geldikleri zaman çarşıda oluk oluk insan seli oluşuyor. Ancak, eskiden gelen turistlerle yeni turistler arasında da fark. Yeni gelen turistler daha tutumlu. Alışveriş yapalım değil, Türkler gibi gittiği yerde sadece gezelim diyorlar. Dışarıda yeme içme onlar da bitmiş. Çocuklu olurlarsa gelmeyi tercih ediyorlar diye konuştu.

'ESKİ BAYRAMLARI MUMLA ARIYORUZ'

Pide dükkanı işletmecisi Feridun Işın (74) ise Bu bayramda işlerimiz biraz düşüktü. Bayramda beklediğimiz işi alamadık. Sıcak hava da bizi olumsuz etkiledi. Sıcaklar başlamadan önce işlerimiz daha iyiydi. Eski bayramları mumla arıyoruz. Sıcaklar böyle giderse beklentimiz herhalde daha da aşağı düşecek dedi. Turistlerin bu sene biraz geç geleceğine dikkati çeken Işın, Almanya'daki Avrupa Şampiyonası nedeniyle gurbetçiler de gelmedi. Maçlardan sonra gelenler olabilir diye konuştu.(DHA)