Bal gibi tatlı, mis kokulu kavunlar seçmek aslında sanıldığı kadar basit olmayabilir. Pazarda, manavda kavun almadan önce dikkat edebileceğiniz bazı püf noktalar bulunuyor. Bunlara mutlaka dikkat edin.

6666F9C15A126249B408F763

2
Kokusu
Olgun ve tatlı bir kavun, özellikle sap kısmından oldukça hoş bir koku yayar. Kavunun sap kısmına burnunuzu yaklaştırıp koklayabilirsiniz. Kavunu kokladığınızda meyvemsi bir koku geliyorsa bu, kavunun tam kıvamında olduğunu gösterebilir.

6666F9Bd5A126249B408F757

3
Görünüşü
Kavunun tatlı olup olmadığını anlamak için dış görünüşünden faydalanabilirsiniz. Özellikle kabuğu, düzgün ve sert olmalıdır. Üzerinde çok fazla leke veya çürük varsa tadı farklı olabilir. Ayrıca üzerindeki desenler pürüzlü ve ince çizgili olduğunda daha tatlı olduğuna dair bir ipucu verebilir.

4
Ağırlığı
Aynı boyuttaki kavunlardan daha ağır olanı genellikle daha tatlıdır. İçinde fazla su ve şeker barındıran kavunların ağırlığı da fazla olacaktır. O nedenle hafif kavunları tercih etmemelisiniz.

5
Sap kısmı
Kavunun sap kısmı, olgunluğunu belirlemek için çok önemlidir. Sapı kurumuş olan ve hemen ayrılan kavun olgunlaşmış demektir. Eğer sap kısmı yumuşak ve hafif içeri doğru göçüyorsa yemeye hazır olduğunu anlayabiliriz. Ancak hâlâ yeşil ve tazeyse tam istediğiniz kıvamda çıkmayabilir.

6666F9C15A126249B408F761

6
Ses testi
Kavunu elinize alıp hafifçe vurabilirsiniz. İçinden tok bir ses çıkıyorsa bu kavunun olgunlaştığını ve içinin dolu olduğunu gösterir. Ancak ses daha boşsa içi kuru olabilir.

7
Rengine dikkat
Kavun seçerken daha canlı ve renkli görünenleri tercih etmelisiniz. Rengi, tatlı olup olmadığına dair işinizi kolaylaştıracaktır. Olgun kavunlar genellikle altın sarısı veya turuncu renkte olabilir.

6666F9Be5A126249B408F75B

8
Genel görüntüsü
Kavunun genel görünümüne de dikkat edin. Simetrik ve düzgün şekilli kavunlar daha tatlı ve olgun olur. Eğri, şekilsiz ya da üzerinde fazla hasar olan kavunların içi bozuk çıkabilir. Ayrıca kavunların muhafaza edildiği yer de büyük önem taşır. Soğuk ortamlardaki kavunlar daha taze kalabilir.