Karşıyaka Belediyesi tarafından yurttaşların katılımıyla gerçekleştirilecek söyleşi ve etkinliklerde, Ulu Önder Atatürk ve mücadele arkadaşları sonsuz minnetle anılacak.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Biz, ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ sözüyle yeryüzünün bir kardeşlik sofrasına dönmesini öngören Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurttaşlarıyız. Biz önüne serilen düşman bayrağını görünce, ‘Kaldırın hemen! Bir ulusun bayrağı çiğneyemem’ diyen bir centilmenin bu sözüne ev sahipliği yapmış Karşıyaka’yız. Onur günümüz 9 Eylül’ü yaratanları sevgiyle, rahmetle, bağlılıkla anıyorum” dedi.

101. YIL COŞKUSU PAYLAŞILACAK

Karşıyaka Belediyesi tarafından 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu dolayısıyla düzenlenen etkinlik programı, bu akşam saat 18.30’da ‘Bir Onurun 101. Yılı 9 Eylül’ söyleşisi ile başlayacak. Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı’nda Yazar Haluk Işık yönetiminde yapılacak söyleşide, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, tarihçi yazarlar Doç. Dr. Mehmet Emin Elmacı ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mehmetefendioğlu ile milli mücadelemizin tamamlandığı, bağımsızlığın ilan edildiği gün konuşulacak. Kutlamalar, söyleşinin ardından birbirinden güzel gösterilerle devam edecek. Bostanlı Suat Taşer Sanat Merkezinde saat 20.30’da Vals Gösterisi, Belediye Tiyatro ve Halk Oyunları Topluluğu Gösterisi ve Berkant Atılgan Konseri gerçekleştirilecek. Tüm yurttaşların davetli olduğu etkinliklerde bir ulusun bağımsızlık mücadelesinin zaferle taçlandırıldığı 9 Eylül’ün 101. yılı coşkusu paylaşılacak.

“TÜM YURTTAŞLARIMIZI BEKLİYORUZ”

9 Eylül, Anadolu’nun tek yürek olma kültürüne hançer saplamak isteyenlerin ellerinin kırıldığı gün olduğunu söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Her kentin özel, güzel, değerli günleri vardır. Bu günlerin en güzelleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihine yazılmış özel günlerdir. Hepsi değerli, hepsi önemli, hepsi saygın ve onurludur. Ama bir kent vardır ki, tarihe işgaliyle kurtuluş ateşini yakan, kurtuluşu ile yepyeni bir ülkenin önsözünü yazan kent olarak yazılmıştır. İşte bu ayrıcalık, bu onur, bu gurur yeryüzünde yalnızca İzmir’e aittir ve Karşıyaka onun bu değerini en yüksek düzeyde yaşayanların yaşatanların, dosta düşmana anımsatanların memleketidir. Biz, ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ sözüyle yeryüzünün bir kardeşlik sofrasına dönmesini öngören Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurttaşlarıyız. Biz önüne serilen düşman bayrağını görünce, ‘Kaldırın hemen! Bir ulusun bayrağı çiğneyemem’ diyen bir centilmenin bu sözüne ev sahipliği yapmış Karşıyaka’yız. 9 Eylül onurumuzdur. Onur günümüz 9 Eylül’ü yaratanları sevgiyle, rahmetle, bağlılıkla anıyorum. Tüm yurttaşlarımızı coşkumuzu paylaşacağımız, Gazi Mustafa Kemal ve tüm kahramanlarımızı anacağımız etkinliklerimize bekliyoruz” diye konuştu.