Halil İbrahim GÜLER  / GÜNDEME BAKIŞ – İzmir Büyükşehir Belediyesi Narlıdere Metro hattını devreye almak için gün sayarken Çiğli Tramvay hattı için de çalışmalarını sürdürüyor. Her iki projenin 2023’in ilk yarısı işaret edilirken temeli atılan Üçyol-Buca metro hattında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

KARABAĞLAR-GAZİEMİR METRO HATTI
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir hafif raylı sistemin 6 aşaması olan Karabağlar-Gaziemir metro projesiyle ilgili de proje çalışmasının sonuna geldi. Hazırlanan proje Ulaştırma Altyapı Genel Müdürlüğü’ne onay için 26 Ekim’de başvuru yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de projeye ait ulaşım etüt raporu değerlendirilerek meclis üyelerinin onayına sunacak.

PROJENİN DETAYLARI
Kentte nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu Karabağlar ilçesinin Eskiizmir ve Bozyaka semtleri ile Gaziemir'de yaşayanlar bir ucu Halkapınar'a diğer ucu Adnan Menderes Havalimanı'na ve Menderes İlçesine uzanan metro hattıyla rahat bir nefes alacak.
Metro hattı mevcut hatlardan bağımsız olarak Havalimanı-Halkapınar metro hattı bölgedeki sosyal hayatın etkilenmemesi için yer altından günümüzün tünel teknolojileri(derin tünel) ile inşa edilecek. Hat 30 km uzunluğunda, 24 adet istasyon ve 1 adet depolama tesisiyle planlandı.  İstasyon yapıları arazi durumuna göre aç-kapa veya tünel şeklinde geçmesi planlanıyor.
Proje kapsamında  avan güzergah planı tamamlanmış, tünel ve istasyon tasarımlarına esas teşkil edecek sondaj ve laboratuvar çalışmaları tamamlanmış, İstasyonlar ve tünel projeleri ile harita çalışmaları devam ediyor.