Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın yaklaşık 47,5 saat sürmesi beklenen Dünya'ya dönüş yolculuğu başladı.

Gezeravcı'nın da aralarında bulunduğu Ax-3 mürettebatı TSİ 17.20'de Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrıldı.

Axiom Space, Ax-3 ekibinin, Dragon kapsülüyle ISS'den ayrılışını canlı olarak yayınladı.

Yolculuk süresince mürettebatı taşıyan Dragon kapsülünün birden fazla yörünge alçaltma manevrası gerçekleştirmesi öngörülüyor.  

EN UZUN YOLCULUK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da uzay aracının 2 gün sürecek uzun yolculuk sonunda 9 Şubat Cuma günü Türkiye saati ile 16.30'da Dünya'ya inmesinin beklendiğine yer verilerek, "Bu yolculuk, Dragon kapsülünün şu ana kadar yaptığı en uzun transfer süresi olarak rekor kıracak" ifadesi kullanıldı.

13 DENEY YAPTI

Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Ax-3 mürettebatını Space X firmasına ait Crew Dragon uzay aracıyla ISS'e taşıyan SpaceX Falcon 9 roketi, 19 Ocak TSİ ile 00.49'da NASA'nın Florida'da bulunan Kennedy Uzay Merkezi'ndeki fırlatma kompleksi 39A'dan fırlatılmıştı.

Gezeravcı, Michael Lopez-Alegria, Walter Villadei ve Marcus Wandt'tan oluşan 4 kişilik mürettebat, ISS'ye 20 Ocak'ta ulaştı. Gezeravcı, 7 astronotun bulunduğu ISS'te 13 bilimsel deney gerçekleştirdi. 

DÖNÜŞ YOLCULUĞU İKİ KEZ ERTELENDİ 

Dönüş için planlanan ilk tarih 3 Şubat olarak belirlenirken, hava koşullarının elverişli olmamasından dolayı ekibin ISS'ten ayrılması 2 kez ertelenmişti.