Türkiye genelinde gece yarısı yayınlana genelge kapsamında  kamu çalışanlarının mesai ve izin sistemi değişti. Yeni düzenleme kapsamında zorunlu haller durumu hariç kamu personeline nöbet ve fazla mesai yaptırılmama kararı yürürlüğe girdi. Buna göre  Kamu işçileri izinlerini yıl içinde kullanacaklar.

Kamu çalışanları fazla mesai yaptırılması durumunda da çalışanın serbest zaman ve denkleştirme yapmasına öncelik verilecek. Ücret Yerine Serbest Zaman Genelgeye göre, kamuya personel alımında, bir önceki yıl emeklilik, istifa veya ölüm gibi nedenlerle oluşan personel azalmaları dikkate alınacak. 

DENKLEŞTİRME UYGULANACAK 
Yürürlüğe giren İş Kanunu’na göre fazla çalışma yapan işçi isterse, zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat 15 dakika veya bir saat otuz dakikayı serbest zaman olarak kullanabiliyor.

İş kanuna göre Denkleştirmede ise işçi ve işverenin anlaşması şartıyla haftalık 45 saat olan çalışma süresi, günlere dağıtılarak düzenleniyor ve bu süre iki ay olarak belirtiliyor 

TOPLU İZİNLER ERİTİLECEK
Kamu personellerinin diğer yıllardan kalan izinleri varsa bu izinler 3 yıl içerisinde kullandırılıp bitirilecek. Yeni düzenleme ile birlikte kamuda çalışan kişilere koruyucu giyim ve donanımlar sadece işi yapan kişilere verilecek. Eskiden yapıldığı gibi çek ve kupan vererek bu kıyafetlerin alımı temin edilmeyecek. Kamudaki yükseltmeler ise yöneticileri kapsayacak

PERSONEL SERVİS SİSTEMİ DĞEİŞTİ
Yeni kararlar kapsamında toplu taşımanın kullandığı bölgelerde kamu servisleri kaldırılacak.  Yakın yerleşkelerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının personel servis hizmeti birlikte ihale edilecek. Servisten yararlanan kamu personel  sayısı aracın kapasitesinin %70’inin altında kaldığı taktirde oraya servis hizmeti sağlanmayacak. Personel servisi ihalelerinde model yılı yeni olmayan araçlara öncelik verilecek.