İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapma” ve “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarını işledikleri iddia edilen ve Amerika Birleşik Devletleri ile Avustralya tarafından İnterpol kırmızı bültenle uluslararası seviyede aranan Hakan Ayık'ın (Reis) liderliğini yaptığı “Comanchero” suç örgütüne yönelik araştırma yapıldı.

3 TON 812 KG UYUŞTURUCU MADDE ELE GEÇİRİLDİ

Yapılan araştırma sonucunda, örgütün Güney Amerika ülkelerinden ve Türkiye'den temin ettiği uyuşturucu maddeleri Güney Kore ve Güney Afrika güzergahını kullanarak Avustralya, Hong Kong ve Hollanda’ya ulaştırdığı, Amerika Birleşik Devletleri ile Avustralya Federal Polisi iş birliği ile örgütün kullandığı Anom Şifreli Haberleşme Platformu verileri kullanılarak 2019-2021 yılları arasında yapılan yakalamalarda 3 ton 812 kg uyuşturucu maddenin ele geçirildiği tespit edildi.

16ÜLKEDE 800 GÖZALTI

FBI destekli olarak Avustralya başta olmak üzere 16 ülkede 800 kişinin gözaltına alındığı, ancak yapılan eş zamanlı operasyonlarda suç örgütünün lider kadrosunun yakalanamadığı öğrenildi.

KARA PARA AKLAMA EYLEMİ

Öte yandan lider kadronun şüpheli Hakan Ayık önderliğinde Türkiye’ye getirildiği, örgütsel olarak kara para aklama eylemlerinin Türkiye'de başlatıldığı, söz konusu şifreli haberleşme programına ilişkin evrakların Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştırıldığı bilgisine ulaşıldı.

4 MİLYAR 500 MİLYON TL’YE EL KONDU

Uluslararası uyuşturucu madde ticareti yaparak elde ettikleri gelirleri Türkiye'de değişik yöntemlerle aklamaya çalışan örgüt mensuplarına ilişkin yapılan inceleme sonucunda Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığınca suçtan elde edilen değere ilişkin rapor hazırlandığı öğrenilirken, bu doğrultuda İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Nisan 2023 tarihli kararıyla 55 şüpheliye ait toplam ortalama değeri 4 milyar 500 milyon TL olan banka hesaplarına, kiralık kasalara, taşınmazlara, araçlara ve şirket ortaklık paylarına el konulduğu bilgisine ulaşıldı.

Soruşturma sürecinde 5’i kırmızı bülten, 9’u mavi bülten olmak üzere uluslararası seviyede aranan ve aklama faaliyetlerine katılan 62 şüpheli ile birlikte toplamda 71 şüphelinin tespit edildiği, söz konusu bu şüphelilerden 50’sinin Türkiye'de olduğunun belirlendi.

OPERASYON DÜZENLENDİ

Diğer şüphelilerin ise, yurt dışında bulundukları öğrenilirken, Türkiye'de bulundukları belirlenen şüphelilerin yakalanmalarına yönelik olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 2 Kasım günü saat 06.00’da İstanbul İl Emniyet Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından operasyon yapıldığı bu kapsamda  5'i kırmızı bültenle aranan 39 şüphelinin yakalandığı öğrenildi.