Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sinancan Öziçer'e, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, sosyal sorumluluk projesi kapsamında çözüm ortaklarıyla harita üzerinden seçilen noktanın zemin bilgilerini gösteren internet tabanlı Deprem Bilgi Sistemi uygulamasını sorduk. Amerikan Jeoloji Servisi’nin zemin bilgilerinin kullanıldığı uygulamada, 925x740 metre alanlar arasındaki zemin yapılarının görülebildiği sistemde İzmir'in ilçelerinin zemin yapılarına ilişkin de bilgiler yer alıyor.

Uzmanından uyarı! 6'nın üzerinde deprem üretme potansiyeli var Uzmanından uyarı! 6'nın üzerinde deprem üretme potansiyeli var

Diri faylar üzerine oturan İzmir’in ilçe ilçe zemin raporu: Zayıf! Aktif faylar hangi mahallelerden geçiyor? Diri faylar üzerine oturan İzmir’in ilçe ilçe zemin raporu: Zayıf! Aktif faylar hangi mahallelerden geçiyor?

"O BÖLGELER ZC ZEMİNE SAHİP DEĞİL"

Öziçer, "İzmir’de imar planına esas yapılan çalışmalar sonucunda, artı belediyelerde çalışan jeoloji ve jeofizik mühendislerinden alınan bilgiye göre o ilçelerde yapılan zemin etüt raporlarına bakıldığında İzmir'in zemini hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Zemin incelemeleriyle ilgili yapılan büyük projeler kapsamında elde edilen sonuçlara bakıldığında, bu zemin sınıfı yorumlarının eksik ve yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bunu mesleki intihar olarak bile değerlendirebiliriz. Bostanlı, Karşıyaka Girne Bulvarı, Bostanlı Demokrasi Meydanı, Alsancak Kordon, Bayraklı, Manavkuyu, Çiğli Belediye karşısındaki bölge için verilen değerler yanlış ve yanıltıcı, bu alanlar daha kötü bir zemine sahip. Bunun yanı sıra yer yer de tasarım gözetmeni ile projelendirilmesi gereken bölgeler. Bundan dolayı ZC gibi sıkı bir zemine sahip değil" dedi. 

Öziçer, "Anlatılan bölgelerdeki yanıltıcı zemin bilgileri, o bölgelerde yaşayanlarda yanlış bir kanaat oluşmasına ve belki de alacakları tedbirleri almamalarına neden olabilir" uyarısında bulundu.