İZMİR, (DHA)-İZMİR Ticaret Odası (İZTO) tarafından, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Efes Antik Kenti'ne Gece Müzeciliği uygulaması kapsamında, profesyonel tur rehberleri eşliğinde kültür gezisi düzenlendi.

İZTO tarafından, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Efes Antik Kenti'ne Gece Müzeciliği uygulaması kapsamında, profesyonel tur rehberleri eşliğinde kültür gezisi düzenlendi. Geziye İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emre Kızılgüneşler, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mahmut Erkoç, Yönetim Kurulu Üyeleri Jülide Tutan, Nuray Eyigele İşleyen, Meclis Başkanlık Divanı, Meclis, Disiplin Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri ile eşleri katıldı.

ÖZGENER'DEN GECE MÜZECİLİĞİ UYGULAMASINA DESTEK

İZTO olarak kentimizde turizminin daha iyi noktalara gelmesi için atılan her adımı desteklediklerini ifade eden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "İlk yerleşimi Cilalı Taş Devri'ne dayanan İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes, Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinden taşıdığı izlerle Anadolu'nun eşsiz zenginliğini sergileyen çok önemli bir lokasyon. Dünyanın farklı noktalarından her yıl yüz binlerce ziyaretçi çeken yaklaşık 2 bin 300 yıllık Efes Antik Kenti, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 'Gece Müzeciliği' uygulamasıyla 9 Nisan'dan itibaren gün batımından sonra da ziyaret edilebiliyor. Biz de Oda olarak bu uygulamaya destek olmak ve farkındalık yaratmak için bir ziyaret organizasyonu düzenledik. Dünya'da pek çok örneği olan gece müzeciliği uygulamasının kentimizde de başlaması memnuniyet verici. Bu uygulamanın kentimizin farklı tarihi lokasyonlarında da başlamasını temenni ediyoruz" dedi.

'EFES BİRİNCİ SIRADA'

Ziyaretçilerin 'Gece Müzeciliği' uygulamasına yoğun ilgi gösterdiğine dikkati çeken İZTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emre Kızılgüneşler, "Kentimizde turizmin yoğun olduğu aylar çok sıcak dönemlere denk geliyor. Sıcağın etkisiyle insanlar bu alanları gezmekte ciddi manada zorlanıyor. Efes Antik Kenti'nin gece serin saatlerde ziyarete açılması, ciddi bir kolaylık ve konfor sağlıyor. Bu uygulamanın başlamasında emeği geçen Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, İzmir Valiliğimize çok teşekkür ediyoruz. Bakanlığımızın açıkladığı verilere göre bayram tatilinde İzmir Efes Ören Yeri 129 bin, Hierapolis Ören Yeri 111 bin, Kapadokya Göreme Ören Yeri ise 36 bin kişiyle en çok ziyaret edilenler oldu. Kentimizin birinci sırada olması hepimiz için gurur vesilesi. Bu sayının yaz sonuna kadar daha da artmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Gezi kapsamında, İZTO Kültür ve Turizm Yönetmeni Dr. Ayşegül Selçuki öncülüğünde, profesyonel tur rehberleri tarafından ziyaretçilere Efes Antik Kenti'nin tarihi anlatıldı.(DHA)

FOTOĞRAFLI