İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, dere yataklarında kırsal alanlarda oluşan rusubat ve dere yataklarına ulaşırken bir taraftan da yerleşim ve sanayi alanlarında  biriken farklı türlerde atıkların oluşturacağı koku problemi için teyakkuza geçti.

Konak, Karabağlar, Buca ve Gaziemir ilçe sınırlarından geçen Emrez, Kozağaç, Uzundere, Çitlembik gibi birçok dere sisteminin bağlandığı Meles Çayı ve Arap Deresi Halkapınar mevkinde birleşerek yağış sel sularını İzmir Körfez’ine ulaştırıyor. Yağış sel sularının getirdiği rusubat ve çevresel atıklar ise dere yataklarında birikiyor. Rusubat ve belirtilen atıklar dere yatağının denize bağlandığı Liman ve Halkapınar bölgesinde çökelerek, bir taraftan da dere hidrolik kapasitesini düşürüyor. Diğer taraftan da havaların ısınması ile bölgede koku sorununa yol açıyor.

İZSU ekiplerinden derelerde derin temizlik

İZSU ekipleri, bayram öncesi dere yataklarında yaptığı temizlik çalışması ile koku sorunu başlamadan müdahale etti. Halkapınar’da bulunan Meles Çayı ve Arap Deresi birleşiminde yapılan temizlik çalışması, dere yatağı ile deniz bağlantısı kesilerek bölgede bulunan suyun tahliyesi ile başladı. Tahliyenin ardından iş makineleri ile dere yatağında yer alan kokuya neden olan malzeme toplanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Devam eden temizlik çalışmasında 28 adet farklı amaçlı iş makinesi, 34 adet kamyon ve 60 personel çalışıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan temizlik çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Vatandaşların sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilememesi için çalışmalarını yürüten İZSU ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da çalışmalarına devam edecek. Yapılan çalışmalarla birlikte İzmir Körfez’i “Yüzülebilir Körfez” hedefine ulaşacak.