Yaz aylarında yoğun nüfus artışı yaşanan Yarımada bölgesindeki kapsamlı altyapı yatırımları sürüyor. Urla ve Seferihisar'da devam eden çalışmaları yerinde inceleyen İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, bölgede yaşayan vatandaşların tatil sezonunda sorun yaşamaması için yoğun bir çalışma yürüttüklerini ve yaşanan sorunların yerinde hizmet anlayışıyla kalıcı çözümlere kavuşturulduğunu ifade etti.
 
Kent genelinde hizmet veren içme suyu ve atık su altyapısının güçlendirilmesi ve yaşanan sorunların kısa sürede çözüme kavuşturulmasını amaçlayan yatırımlar kapsamında ilçe ziyaretlerine devam eden İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, Urla ve Seferihisar ilçelerindeki çalışmaları yerinde inceledi. Köseoğlu; Genel Müdür Yardımcısı Onur Demirci’nin de eşlik ettiği teknik inceleme kapsamında, İşletmeler 3. Bölge Dairesi Başkanı Alper Nazlı, Urla Teknik Şube Müdürü Selçuk Dündar ve sahada görev yapan ekipten çalışmalarla ilgili detaylı bilgi aldı.
 23022024 9137 2
Ali Hıdır Köseoğlu, "Yarımada bölgesi, turistik bir bölge. Buradaki ilçelerimize yaz aylarında dünyanın her yerinden ziyaretçi geliyor. Yaşanan nüfus artışı nedeniyle vatandaşlarımızın sıkıntı yaşamaması ve rahat bir tatil sezonu geçirebilmesi için çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz" diye konuştu. İZSU Genel Müdürü, Seferihisar Güneşlikent Sitesi'nde yaşayan vatandaşların taleplerini de bizzat dinleyerek çözüm için gerekli çalışmaların en kısa sürede başlatılacağını belirtti.
 
Urla'nın altyapısı güçleniyor
Urla’nın Gülbahçe mevkiine yeni bir içme suyu sondaj kuyusu, depo hattı ve ilave içme suyu deposu kazandırılması için imalatlar devam ediyor. Bölgeye hizmet veren 4 kuyuya ek olarak açılan 5’inci içme suyu kuyusuyla birlikte vatandaşların artan nüfustan kaynaklı su sıkıntı yaşamasının önüne geçilecek. İlçe sakinlerine alternatif su kaynağı sağlamayı amaçlayan yatırımlar kapsamında Balıklıova’da 2, Birgi ve Nohutalan bölgelerinde ise 3 yeni içme suyu kuyusu daha hizmete alındı. Açılan kuyulardan vatandaşlara su iletimini sağlamak için Balıklıova’da 2 bin 575 metrelik su isale hattı imalatı da devam ediyor.
 
İlçenin içme suyu altyapısını güçlendirecek çalışmalar kapsamında Demircili’de 2 kilometre, Yağcılar bölgesinde ise 10 kilometrelik içme suyu şebekesi yenileniyor.
 
Bölgede yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan yatırımlar kapsamında ise, Bademler’e hizmet verecek yeni bir paket atık su arıtma tesisi, 1,2 kilometrelik yeni kolektör hattı ve Kekliktepe bölgesinde 8 kilometre içme suyu şebekesi projelerinin ihale çalışmaları sürüyor.

23022024 9137 1

Düzce, Turgut ve Ulamış'ın atık sularına doğa dostu arıtma
Seferihisar’da hizmete alınan Düzce Paket Atıksu Arıtma Tesisi ve Turgut Mahallesi terfi istasyonunun ardından Düzce ve Turgut mahallelerinin bağlantı hattı imalatları da tamamlandı. Bu sayede bölgedeki evsel atık suların tesise iletilerek ileri biyolojik yöntemle arıtılması sağlanıyor. İlerleyen süreçte yapılacak imalatlarla İhsaniye Mahallesi'nin atık suları da bu tesise ulaştırılacak. İZSU Genel Müdürlüğü, Ulamış Paket Atıksu Arıtma Tesisi'ni de kısa süre içerisinde devreye alarak Ulamış, Düzce ve Turgut mahallelerinde yaşayan 10 bin kişinin atık sularının tamamının arıtılmasını sağlayacak. Tesislerde arıtılan atık sular doğaya zarar vermeden bertaraf edilecek. Ayrıca evlerde kullanılan foseptik sistemi ve vidanjör ihtiyacı da son bulacak.

23022024 9137
 
Seferihisar'da yatırımlar sürüyor
Seferihisar’ın merkez mahallelerinin içme suyu altyapısı İZSU Genel Müdürlüğü tarafından baştan aşağı yenileniyor. 250 kilometre içme suyu iletim ve şebeke hattı ile 90 kilometre branşman hattı imalatını kapsayan proje kapsamında devam eden imalatların yüzde 62’si tamamlandı.
 
Seferihisar Tepecik atık su hattı çalışmaları doğrultusunda ise 1,5 kilometrelik yeni hat imalatı yapıldı. Hizmete alınan yeni atık su hattı ile bölgedeki taşkın ve tıkanma sorunları da çözüme kavuştu.
 
İZSU, Seferihisar Kocaçay Deresi rekreasyon alanında yürüttüğü 800 mm çelik geçiş imalatlarının da sonuna geldi. Ayrıca Kocaçay Deresi Islah Projesi kapsamında sulama hattı deplaseleri devam ediyor. Seferihisar Atıksu Arıtma Tesisi Derin Deşarj Hattı Projesi’nin inşaatı sürüyor. Deşarj hattının hizmete alınmasıyla birlikte tesiste arıtılan atık sularının Akarca Plajı'nın açıklarına deşarj edilmesi sağlanacak. Proje kapsamında yürütülen deniz ve kara boru hattı imalatları tamamlanırken, karada devam eden terfi merkezi inşaatının çalışmaları en kısa sürede tamamlanacak.