İZSU Ekipleri kritik noktalarda ve vatandaştan gelen talepler doğrultusunda müdahalelerde bulunarak hayatın olağan akışının devamını sağladı.

İzmir’de günün ilk saatlerinde etkili olan gök gürültülü ve şiddetli sağanak etkili oldu. Yağış için hazırlıklı olan İZSU ekipleri gece boyunca sahada gerekli müdahaleleri gerçekleştirerek İzmirlilerin herhangi bir sorun yaşamasının önüne geçti. Önceki günden alınan önlemler ve müdahalelerin yanında, Başkan Soyer’in Yaşayan Körfez hedefinin kritik unsurlarından biri olan Büyük Yağmur Suyu Ayrıştırma Projesi’nin su baskını ve taşkınlara karşı etkili olduğu gözlemlendi.

İZSU yetkilileri gece boyunca yağmurla ilgili şikâyetlerin sayısında düşüş gözlendiğini belirtirken, “Özellikle daha önce şikâyet aldığımız, Kemeraltı bölgesinde son yağmur sırasında herhangi bir şikâyet gelmedi.” diye konuştu. Kemeraltı’nda son zamanlarda yapılan çalışmaların sonuç verdiğini görmekten dolayı memnun olduklarını belirten İZSU yetkilileri, “Tüm İzmir için, yağmuru bir endişe kaynağı olmaktan çıkarmak gibi bir hedefimiz var. Bu hedefe her geçen gün yatırımlarımızla biraz daha yaklaşıyoruz.” dedi.

Dere ağızlarına yakın markaj

İZSU, yoğun yağışlarda dere yatağından yağmurla gelen yabancı maddelerin, dere ağızlarını tıkamaması için de yoğun önlemler aldı. Dikili’de üç ekip gece boyu iş makineleriyle dere ağızlarının tıkanmasına engel oldu. Merkez’de ise Bostanlı, Sabi ve Kozağaç dere ağızlarında çalışan İZSU ekipleri, bu bölgelerde de olumsuz bir durum yaşanmasının önüne geçti.