İZSU ekipleri hafta sonu beklenen şiddetli sağanak yağışa karşı ilave önlemler aldı. Kanal ve ızgaralarda rutin olarak yapılan temizlikler sıklaştırıldı. Dere yatakları ve ağızlarında da derenin akışını engelleyerek taşkın riski teşkil eden malzemelerin bertaraf edilmesi için kontroller devam ediyor. İZSU yetkilileri, yağmurun sabah saatlerinden itibaren etkili olmasını beklediklerini ve acil müdahale ekipleri başta olmak üzere, tüm İZSU personelinin teyakkuz halinde olacağını dile getirdi.

Önceki yağışlarda risk teşkil ettiği saptanan noktalarda önleme amaçlı çalışmalar yürüten İZSU ekipleri vatandaştan gelen talep ve şikâyetler doğrultusunda da çözüm sunuyor. İzmirliler, yağmurdan kaynaklı şikâyetlerini ALO 185 ve Hemşehri İletişim Merkezi’ne (HİM) ileterek İZSU’dan konuyla ilgili 7/24 destek alabiliyor. Vatandaşın talebi ilgili İZSU birimine yönlendirilerek acil müdahale sağlanıyor.
18112023_104042_1
Önceki hafta sonu etkili olan yağışlarda altyapı yatırımlarının etkisi gözlenirken, İZSU ekipleri de ihtiyaç duyulan durumlarda hızla müdahale ederek İzmir’de hayatın olağan akışını sağladı. ALO 185 ve HİM vasıtasıyla İZSU’ya iletilen yağmur kaynaklı şikâyet sayısında da düşüş olduğu belirtildi.

Yatırımlar başarılı, vatandaşın desteği şart
İZSU yetkilileri konuya ilişkin “Altyapı yatırımlarımız ve personelimizin çabalarıyla yağmurun İzmir için bir sorun olmaktan çıkmaya başladığını söyleyebiliriz. Izgara ve derelerden çıkardığımız malzemenin ağırlıklı olarak evsel atıklar olduğunu üzülerek gözlemliyoruz. Hemşehrilerimize bir kez daha kirletmemenin kirliliğe karşı alınabilecek en etkili önlem olduğunu hatırlatıyoruz.” dedi. İZSU yetkilileri İzmir’in huzur ve güvenliği için çalışmaların devam edeceğini kaydetti.