Daha öncede belirttiğimiz gibi Şirince köyü özellikle geçmişte Rumlar tarafından kullanılıyordu. Bundan dolayı köyde birçok antik ve otantik yapı bulunuyor. Şirince Gezi Rotası belirlemek için sadece bir ya da iki gün yeterlidir. Her mevsim turist kabul eden köy bu yönü ile de ülkeye ekonomik katkı sağlıyor. Köyde yaşayan yerliler dolayısıyla bu durumdan oldukça memnundur.

IMG_0202-min-scaled

Aziz John Kilisesi

John Kilisesi, tarihi bir dokuya sahip olan kilise 185 yılında yapıldığı söyleniyor. Kilise şu sıralar sadece bir müze gibi geziliyor. Bu kilise Hristiyanlar için kutsal bir yere sahiptir. Hz İsa’nın 12 Havarisinden en genci olan Yuhanna diğer adıyla Aziz John’un burada yaşadığı ve öldüğü rivayet edilir. Hz İsa’nın annesini emanet edecek kadar çok sevidği ve güvendiği havarisinin Selçuk’ta Hristiyanlığı yaymak için burada kaldığı bilinir. Şirince’ye yakın bir lokasyonda bulunan kilise Şirince’ye giderken ziyaret edilebilir.

Şirince Taş Mektep Müzesi

1900’lerin başında Rum mektebi olarak inşa edilen bina 1996’da yöresel şarap ve lezzetlerin bulunduğu bir restorana dönüşmüştür. Yapının içinde müze, dışında da kış bahçesi ve bahçe mekanları ile restoran bulunmaktadır. Tarihi eser niteliğinde yazılar, defterler ve eğitim ile ilgili birçok eseri de bulabileceğiniz müzeyi gezmek de ayrı bir keyif.

Nesin Matematik Köyü

Şirince’ye 1 km uzaklıkta bulunan Matematik Köyü, matematik ile ilgili bilim, seminer ve çalışmalara ev sahipliği yapmakta. Derslik ve deney sınıflarından oluşan köyde birçok matematik formülü ile ilgili çalışma da mevcut. Bahçesi ve doğası, rehber eşliğinde gezi ve denk gelirseniz eğlenceli seminerleri ile matematiği ilerletmek ve sevdirmek için güzel bir çalışma mekanı.

KEY Museum

Müze arabaseverlerin rüyasına girecek cinsten. 1886 yılında üretilen ilk otomobilden bu yana birçok klasik otomobilleri ve motosikleti koleksiyonda görebilirsiniz. Ayrıca yakıt istasyonları ve araçlarla ilgili daha birçok detay da müzede verilmiş. Girişin ücretli olduğu müzenin biletlerini müze girişinden temin edebilirsiniz. İzmir Torbalı mevkindeki müze Şirince’ye Giderken Gezilecek Yerler arasında.

Maket Köy

Nazmiye ve Ayhan Çetin çiftinin kendi çocukluk anılarındaki köylerini makete döktükleri mekanda yüzlerce figür bulunmakta. Düğün, cenaze, günlük yaşam ve daha birçok olayı da içinde bulunduran maket köydeki atmosfer eski köy yaşamını birebir anlatıyor.

Aziz Demetrius Kilisesi

Rum döneminden kalan klişenin kitabesi günümüze ulaşmadığı için ismi bilinmemektedir. Mübadeleden sonra Selanik’ten gelen Türklerin bir dönem cami olarak kullandığı mihrap izlerinden tahmin edilir. Şirince’ye yüksekçe bir tepeden bakan kilise günümüze kadar ulaşmıştır.

Lokomatif Müzesi

Çamlık Buharlı Lokomatif müzesi buharla çalışan 30 lokomatifin yanında dünyada 2 tane kalan odunla çalışan İngiliz lokomatifini de bünyesinde bulundurur. Çeşitli su cendereleri, yolcu ve yük vagonları, vinçler de Lokomatif Müzesi’nde sergilenmekte.