Ege Bölgesi’nin ilk vakıf üniversitesi olarak 2001 yılında eğitim yolcuğuna başlayan İzmir Ekonomi Üniversitesi, ikinci kampüsü olacak Güzelbahçe Kampüsü’nün temelini attı.

Temel atma törenine İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa Günay, Foça Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Ata ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin akademisyenleri katıldı. 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, proje tamamlandığında 2 milyar TL’ye bulması beklenen yatırım maliyeti ile Türkiye’nin bugüne kadar bir üniversite tarafından tek seferde yapılan en büyük yatırımı olacağını belirtti.

Ülkenin en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasına olduklarını dile getiren Özgener, tüm dünyada üniversitelerin kavramsal olarak bir değişimden geçtiğini İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak da bu değişime ayak uyduracaklarını dile getirdi.

İzmir Ekonomi Üniversite’sinin bir sıçramanın eşiğinde olduğunu ifade eden Özgener, “Hedefimiz, vakıf üniversiteleri arasında birinci sıraya yükselmek ve dünyada tüm üniversite sıralamalarında ilk 500’de yer almak” dedi.

Kuruldukları ilk günden itibaren “sürdürülebilir akademik başarı” hedefiyle ilerlediklerini dillendiren Özgener, “Üniversitemizi, bir üst boyuta taşımamızda büyük katkı sağlayacağına inandığımız Güzelbahçe Kampüsü’nün tasarımını, eğitimde öğrenme odaklı olmak ve öğrencilerin bilgi ve deneyim edinmelerini sağlayacak donanımı sunmak üzere kurguladık. 130 bin metrekare kapalı alana sahip olacak kampüsümüzde, her fakültenin ihtiyacına yönelik mekanlar oluşturduk ve ortak alanlarla tüm fakültelerin entegrasyonunu sağladık” diye konuştu.

"GÜZELBAHÇE KAMPÜSÜ BİR DÖNÜŞÜM PROJESİDİR"

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, "Bir hayal gerçeğe dönüşüyor. Bugün çok özel bir gün. Fizik yasalarına göre bu imkansız olsa da bir düşünürün dediği gibi "bizler zamanın kendisi isek" bu mümkün. Dün hayal edenler, bugün gerçekleştirenler ve yarın bu kampüsü yaşayacaklar şimdi aynı zaman çizgisinde buluşuyoruz. Birlikte yeni ve heyecan verici bir geleceğin temellerini atıyoruz. Güzelbahçe kampüsü bir dönüşüm projesidir ve sürdürülebilir bir yaşam için dönüştürücü çözümler üreten bir üniversite vizyonumuzun belki de en önemli adımıdır. Güçlü gençlerimiz, nitelikli akademik ve idari kadrolarımız, yenilikçi mezun ve öğrencilerimiz ile kentimizdeki tüm paydaşlarımızın desteğiyle bu değişimi ve dönüşümü sağlayabileceğimize yürekten inanıyorum" ifadelerine yer verdi.

"EN ÇOK TERCİH EDİLEN VAKIF ÜNİVERSİTELERİ ARASINA ADIMIZI YAZDIRDIK"

2001 yılında başlayan eğitim yolculuğunun, kısa sürede başarı hikayesine dönüştüğünü vurgulayan İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, "Gururla söylüyorum ki ülkemizin en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasına adımızı yazdırdık. Geride kalan 23 yılda, 23 bin gencimizi mezun ederken, 10 bini aşkın öğrencimiz, bin 250'yi aşkın akademisyenimiz ve idari kadromuzla büyüdük, geliştik ve tüm başarılarımızı birbirine sıkı sıkıya, sevgiyle bağlı, güçlü bir aile olarak birlikte gerçekleştirdik" ifadelerine yer verdi.

"İLK 500'DE YER ALMAK VİZYONUYLA HEDEFLERİMİZİ İLERİ BOYUTA TAŞIYORUZ"

Üniversitelerin gelenekleriyle var olan, yüzyılların kültürünü günümüze taşıyan bilgi yuvaları olduğunun altını çizen Özgener, "Bugün, tüm dünyada üniversiteler kavramsal olarak bir değişimden geçiyor. Her ne yapıyorsak yapalım, başarıya ulaşabilmek için küresel standartları karşılamak, onlara uyum göstermek zorundayız. Tüm bunları gerçekleştirirken de değişimi rahatlıkla ve hızla karşılamaya hazır olmalıyız. Evrensel çağdaş bilgi birikiminin genç beyinlere sunulduğu, onlara meslek kazandırmanın yanında ufuklarını genişleten, hayal güçlerini harekete geçiren ve hayata hazırlayan, sürdürülebilir ve inovatif üniversitelere doğru bir eğilim var. Vakıf üniversiteleri arasında birinci sıraya yükselmek ve dünyada tüm üniversite sıralamalarında ilk 500'de yer almak vizyonuyla stratejilerini belirleyen İzmir Ekonomi Üniversitemiz de bir sıçramanın eşiğinde, hedeflerini ileri bir boyuta taşıyor" diye konuştu.

Sözlerini sürdüren Özgener, son olarak kampüsün 3 yıl içinde tamamlanmasını planladıklarını aktardı.

İzmir Valisi Süleyman Elban ise "Ege'mizin ilk özel üniversitesi olması sebebiyle özel bir öneme sahip olan Ekonomi Üniversite'miz, İzmir'de özel bir konuma gelmiş üniversitemiz. Katıldığımız bir toplantıda projeyi görme şansım da oldu. Alan tamamen insani şartlara göre tasarlanmış, öğrenci dostu bir kampüs. Alan çevreci yeşil bir kampüs. Çevreciliğin bütün unsurlarını içeren özel bir kampüs olarak tasarlanmış. Özel üniversiteler içerisinde belirli bir sıralamaya gelmiş olmak artık güzel bir kampüste faaliyet gösteren üniversiteye yakışmayacak. Hedef dünyada ilk 500'te olabilmek olmalı. Kampüsümüzün başarılı insanlar yetiştirmesini temenni ediyorum. Hayırlı olsun" cümlelerini aktardı.