GÜNDEME BAKIŞ - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “İzmir’de CHP ceketini assa kazanır diye bir kanaat var. Şuanda Ümit Özlale çalışıyor. ‘Ben adayım’ dedi. Bize dedi. Dışarıya diyemedi daha. Ben buradan ilan ediyorum” açıklaması gündem oldu.

KONTENJAN ADAY OLARAK GELDİ…

Özlale, kontenjan aday olarak son genel seçimde birinci bölge ikinci sıradan aday gösterildi. Aynı zamanda Genel Başkan Yardımcısı olan Özlale, seçilmeyi başardı ve İzmir’den TBMM’nin yolunu tuttu. Seçim süresince sosyal medyayı aktif kullanması ile dikkat çeken Özlale, ekonomi alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmeyi başardı.

HAZİRAN’DAN BU YANA SAHADA

GÜNDEME BAKIŞ’ın edindiği bilgiye göre; Özlale Akşener ve genel merkez yöneticileri ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olma istediğini aylar önce dile getirdi. Akşener de, “git çalış” dedi. İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve İYİ Parti İzmir Milletvekili Hüsmen Kırkpınar’ın desteğini alan Özlale, İzmir’i sokak sokak gezmeye başladı.

F5CxyrOWcAAVG6q

ESNAF ZİYARETİ

Gittiği her yerde esnafı ziyaret eden ve kentin sorunlarını dile getiren Özlale, sahadan veri topladığı öğrenildi.

ÜMİT ÖZLALE KİMDİR?

İYİ Parti'de Kalkınma Politikaları Başkanı olarak görev yapan Ümit Özlale, 28 Nisan 1972 tarihimde Almanya'nın Holzheim şehrinde dünyaya geldi. Ümit Özlale, 1990 yılında İzmir Fen Lisesinden mezun oldu. Lisans eğitimini 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümünde, daha sonra 1998 yılında ABD'de bulunan Boston College'da yüksek lisansını ve son olarak doktorasını 2001 yılında tamamladı.

2001 yılında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2006 yılında doçent, 2011 yılında profesör unvanı aldı. 2009'dan 2013 yılına kadar TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, 2013 yılından itibaren Özyeğin Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış ve Ekonomi Bölüm Başkanlığı görevini üstlendi. Hâlihazırda Harvard Summer School'da Kalkınma Ekonomisi dersleri vermektedir. 2015 yılında akademisyenler tarafından kurulan danışmanlık şirketi Sectoral and Economic Analysis Lab (SEAL)'in kurucu ortağıdır.

Ümit Özlale, Merkez Bankası Ekonomik Araştırmalar ve Para Politikası Genel Müdürlüğünde danışman olarak çalıştı, ayrıca Maliye Bakanlığı ve Dünya Bankası ile projeler yürüttü.

2020 Eylül ayında katıldığı İYİ Parti'de Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerini yürütmeye başladı.

Ümit Özlale, TÜBİTAK tarafından 40 yaşın altındaki