İzmir Limanı'na 2023 yılında 31 kruvaziyer gemisi ile 38 bin 500 turistin ziyaret etmesinin ardından gözler 2024 yılına çevrildi. Deniz Ticaret Odası İzmir Şube'sinin verilerine göre ise bu yıl İzmir Limanı'na 71, Çeşme Ulusoy Limanı'na ise 74 kruvaziyer gemisi rezervasyon yaptırdı. Gezi yayıncılığında dünyanın en büyükleri arasında yer alan Lonely Planet'te 2024 yılında seyahat edilebilecek 10 şehir listesine İzmir'in girmesi ve geçen yıla oranla kruvaziyer gemi rezervasyonlarının artması İzmir turizm sektörü temsilcilerinin yüzünü güldürdü. Nisan ayında sezonun açılması beklenirken, verilere göre en çok kruvaziyer gemisinin ekim ayında geleceği bildirildi.

Izmirde Kruvaziyer Bereketi 14879 (2)

İZMİR'E EN ÇOK MSC DİVİNA GEMİSİ UĞRAYACAK

2024 yılı içinde en çok MSC Divina kruvaziyer gemisi İzmir Limanı'na uğraşacak. İzmir'e turist getirecek kruvaziyer gemilerinin bazıları şöyle;

"Costa Deliziosa, Astoria Grande, Seven Seas Voyager, Costa Fortuna, Cyrstal Symphony, Seven Seas Splendor, Vısta, Seven Seas Grandeur, Seabourn Encore, Norwegıan Getaway, Vısta, Riviera, Nieuw Statendam, Oosterdam, , Seven Seas Navigator, Astoria Grande, Europa, Aıda Stella, Seven Seas Navigator, Aıda Blu, MSC Sinfonia."

Izmirde Kruvaziyer Bereketi 14879 (4)

'KRUVAZİYER TURİZMİNDE BU YIL REKOR KIRILACAK'

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, "Türkiye terminalleri, doğası, gastronomisi, tarihi, turizm anlayışıyla son derece tercih edilen noktalara gelmektedir. Bunun yansıması olarak, kruvaziyer turizminde 2024 sezonunda, sadece İzmir'de değil tüm Türkiye'de rekor kırılmasını bekliyoruz" dedi.(DHA)