‘İzmir Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nin ardından açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Dönüşüm Alanları 5. Daire Başkanı Aydemir, “İzmir'de 165 bin riskli bina tespit ettik. Bunların 36 bini acil olarak dönüşüme girmeli” dedi.

İZMİR'E ÖZEL DAİRE BAŞKANLIĞI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Dönüşüm Alanları 5. Daire Başkanı Deniz Aydemir, etkinliğin faydalı geçtiğini belirterek, Bakanlığın İzmir'e ve İzmirlilere verdiği önemi anlattı. Bakanlığa bağlı tüm daire başkanlıklarının Ankara'da olduğunu dile getiren Aydemir, "Sadece 5. Daire Başkanlığı İzmir'de bulunuyor. Bu da İzmir'e ne kadar dikkat verildiğini ortaya koyuyor" dedi.

AFET RİSK HARİTASI HAZIR

Deniz Aydemir, yaptığı açıklamada "Kentsel dönüşüm ile ilgili yapılması gereken ve acil eylem planı içinde olan tüm detayların hızlıca yerinde çözümü için Bakanlığımız İzmir'e özel bir uygulama ile bir daire başkanlığı kurdu. Bu karar İzmir'e özel bir durum" diye konuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin geçtiğimiz aylarda İzmir için yaptığı açıklamayı hatırlatan Aydemir, "165 bin riskli ve zemin etüdü iyi olmayan bina tespit edildi. Bu binaların içinden de 180 bin daire ve işyerini kapsayan 36 bin binanın acil olarak yıkılması gerekiyor. Söz konusu 36 bin binanın vakit kaybetmeden kentsel dönüşüme girmesi şart" ifadelerini kullandı. İzmir Afet Risk Haritası'nın da hazırlandığını vurgulayan Aydemir, "Nerede, ne olabileceğini, heyelan riski olan bölgeleri, fayların hareketli olduğu bölgeleri, zeminin sıvılaştığı bölgeleri belirledik. Bu risk haritasında hepsi var. Bahsettiğimiz 36 bin bina haritada belirlenen alanlarda" dedi.