GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İZSU, İZDOĞA, İZBETON ve İZULAŞ şirketlerinde örgütlü Türk İş'e bağlı Belediye İş Sendikası ile işverenin yetkilendirdiği SODEM-SEN arasında geçtiğimiz Ocak ayından bu yana süren ve 6 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin yüzde 30'luk maaş artışı teklifini kabul etmeyen sendika eylem kararı aldı.

Sendikaya üye işçiler geçtiğimiz günlerde önce yarım gün ardından da 2 saat süreyle iş bırakmıştı. Sonrasında taraflar tekrar masaya otursa da yine bir sonucun çıkmaması ile beraber binlerce işçi bugün kontak kapattı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in makamının bulunduğu Egemenlik Evi'nin önünde toplandı.

250 OTOBÜS ÇALIŞMIYOR

Alınan karar doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesinin çeşitli birimlerinde görev yapan 6 bin işçi sabah saatlerinden itibaren iş bıraktı. İZULAŞ'a ait bin 500 otobüsten 250'si ise kontak kapattı.

'ALIN TERİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYORUZ'

Basın açıklaması yapan Belediye İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı Savaş Atalay, "Bizler su, kanal, arıtma, otobüs hizmeti, asfalt, mezarlık ve itfaiye hizmetlerini sabahın kör karanlığından gece yarılarına, yaz demeden kış demeden günün 24 saati durmaksızın yerine getiren emekçileriz. Bizler, hizmetlerin bir gün dahi aksamaması için görev ve sorumluluk bilinciyle 7 gün 24 saat var gücüyle çalışan emekçileriz. İzmir'in her evinde, her sokağında, her caddesinde emekçilerin alın teri ve emeği var. Emekçiler, ülkemizin, belediyemizin her sıkıntılı döneminde kurumların daha verimli çalışması için var gücümüzle çaba harcayan, fedakarlık yapanlardır. Ancak bu kadar önemli ve vazgeçilmez olan bu hizmetleri yapan bizler, yaşanan ekonomik sıkıntılar ve enflasyon altında eziliyoruz. Belediye yönetimi sesimizi duymuyor, yaşadığımız yoksulluğu, geçim sıkıntısını görmüyor. Belediye yönetiminin sorunlarımıza karşı duyarsızlığı karşısında öfkeleniyoruz. Biz emekçiler, huzur içinde çalışmak, alın terimizin karşılığını almak istiyoruz" dedi.

Ardından kalabalık, belediye önüne giderek oturma eylemi başlattı. (DHA)