Sabah Gazetesi'nden Ceyda Karaslan'ın haberine göre 2024 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 2 Haziran'da yapıldı. Sonuçlar 28 Haziran'da açıklanacak. Bu yıl Türkiye genelinde, aralarında Amerikan, Fransız ve İtalyan liselerinin de olduğu 80 kolej de LGS puanıyla öğrenci kabul edecek. Ancak kayıt için sadece sınav başarısı yeterli olmuyor. Veliler bir serveti gözden çıkarmak zorunda. Velilerin kayıt dönemi boyunca kapılarında nöbet tuttuğu yabancı özel liselerin 2024-2025 eğitim-öğretim dönemi ücretleri dudak uçuklattı. Çoğunun ücreti 1 milyona dayandı. Koç ve Robert liselerinin ücretleri ise 1 milyonu aştı. Üstelik bu fiyatlara yemek, servis ve kırtasiye dahil değil.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okulların zam artış oranını ÜFE ve TÜFE verilerine göre sınırlamıştı. Zam artış oranı bir önceki yılın ÜFE ve TÜFE verileri toplanıp 2'ye bölündükten sonra çıkan rakamın üzerine 5 puan enflasyon payı eklenerek belirlendi. Buna göre özel okullarda tavan zam oranı yüzde 56.89'un üzerinde olamayacak. Ancak bu düzenleme sadece ara sınıflar için geçerli. Yeni kayıtlarda bu kural geçerli değil. 1, 5 ve 9'uncu sınıflar bu düzenleme dışında kalıyor. Liseye yeni başlayacak öğrenciler için fiyatını 2.5 kat artıran özel okullar oldu.

İZMİR'DE FİYATLAR UÇTU

LGS puanıyla öğrenci alan Türkiye'deki gözde okullardan Fransız liselerinde ise hazırlık sınıfı ücretlerine yapılan zam da yüzde 150'yi buldu. İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi'nin hazırlık ücreti bu yıl 750 bin TL olarak açıklandı. İzmir Amerikan Koleji'nin ise bu yıl 775 bin TL.