EÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü ile Avusturya merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan Society for Urban Ecology -Kentsel Ekoloji Derneği- (SURE) ortaklığında 'İzmir Kıyı İlçelerinin İklim Değişikliği Etkilenebilirlik/Kırılganlık Analizi (Climate Change Vulnerability Assessment of Urban Coastal Districts in İzmir' projesi gerçekleştirilecek. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından 'IPA II - İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı' kapsamında desteklenen projenin açılış toplantısı İzmir'de gerçekleştirildi. Toplantıya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanlığı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Abdulkadir Bektaş, SURE temsilcisi Prof. Dr. Cristian Ioja, EÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Çiğdem Coşkun Hepcan, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Özge Gökçe Aktaş katıldı.

'İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI TOPYEKUN MÜCADELE ETMELİYİZ'

Programın açılışında konuşan İklim Değişikliği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bektaş, "Bu proje ile İzmir ve kıyı yerlerinin iklim dengesi karşısındaki kırılganlığının önlenmesine yönelik veriler oluşturulacak. İklim değişikliğine karşı topyekun mücadele etmeliyiz" dedi. Kentsel ekolojinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Cristian Ioja, "SURE, kentsel ekosistemlerin yapısı ve işlevine ilişkin bir anlayış geliştirerek dünya çapındaki şehir ve kasabalarda insanlar ve çevreleri arasında dengeli bir etkileşimi geliştirmeyi amaçlıyor" dedi. AB Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Aktaş ise Avrupa Birliğinin farklı alanlarda iklim eylemini desteklemek için çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

'İZMİR'İN KIYI BÖLGELERİNİN ETKİLENEBİLİRLİK ANALİZİ YAPILACAK'

18 ay süreli projede Türkiye, Romanya ve Avusturya'dan araştırmacıların bir arada görev yapacağını belirten Prof. Dr. Çiğdem Coşkun Hepcan da "Projede, İzmir kentinin kıyı ilçelerinin yüksek sıcaklık ile sel, taşkın ve fırtına kabarmasının neden olduğu kent selleri gibi iklim tehlikeleri karşısındaki etkilenebilirliğinin (kırılganlığının) belirlenmesi, iklim değişikliğine uyum ve afet riskinin azaltılması amacıyla doğa temelli uyum seçeneklerinin geliştirilmesi ile bu konudaki farkındalığın artırılmasını hedefliyoruz. Ayrıca, proje kapsamında iklim riskleri ile iklim değişikliğine uyum ve afet riski azaltılması için doğa temelli çözümler konusunda kapasite geliştirmeye yönelik aktiviteler gerçekleştirilecek. Projemizde araştırma alanları olarak körfezde dökülen akarsuların doğal sınırları olan mikro havzaları seçtik. Projemizin temel amacı, iklim değişikliğine uyum sağlayabilecek dayanıklı kentsel kıyı bölgeleri oluşturmak amacıyla bir etkilenebilirlik, kırılganlık analizi yapmak" diye konuştu.(DHA)