İzmir'in Kurtuluşu'nun 101'inci yıldönümü kutlamalarının yapıldığı 9 Eylül'ü 10 Eylül'e bağlayan gece İzmir'in Kemalpaşa ilçesi meydanında saat 01.45 sıralarında Atatürk Anıtı kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Anıtın duvarlarına sprey boya kullanılarak "Boş Yapma Atatürk" ve "G.t Atatürk" şeklinde hakaret içeren yazılar yazıldı. 

Anıttaki Atatürk kabartmasının üzeri ve "Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır" sözü ile "Mustafa Kemal Atatürk" imzası da kırmızı boyayla karalandı.

GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ TOPLANDI

Son Kale İzmir'in haberine göre saldırıdan kısa süre sonra, ihbar üzerine meydana çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatan Kemalpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, civardaki güvenlik kamerası görüntülerini topladı. Polisin, saldırganları yakalamak için yürüttüğü soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

BELEDİYE EKİPLERİ HIZLICA TEMİZLEDİ

Saldırıdan yaklaşık 1 saat sonra Kemalpaşa Belediye Başkanı CHP'li Rıdvan Karakayalı'nın talimatıyla anıta gelen belediye ekipleri ise hızla bir çalışma başlattı. Belediye ekipleri, anıtın duvarlarındaki hakaret yazılarını boyayla kapattı. Anıtın üzerindeki karalamalar da belediye ekiplerince süratle temizlendi.

CHP KEMALPAŞA'DAN AÇIKLAMA

CHP Kemalpaşa İlçe Başkanlığı konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklama şu şekilde;

"Kamuoyuna;

10 Eylül 2023 günü saat 01:30 sıralarında Kemalpaşa Merkez Atatürk Anıtına elim bir saldırıda bulunulmuştur.

Olayın ilk anından itibaren sürecin takipçisi olmuş ardından Emniyet güçlerimizin titiz çalışması ile saldırgan meczup tespit edilmiş gerekli işlemler başlatılmış olup soruşturma devam etmektedir. İlk andan itibaren Emniyet  Güçlerimiz ile iş birliği içerisinde gelişmeleri takip ediyoruz. 

Halkımızın birlik, beraberlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelik bu  girişimin amacını biliyor, Aziz Türk Milletininin gönlünden hiç kimsenin Atatürk sevgisini silemeyeceğini bir kez yineliyor, bu tip çirkin saldırılardan medet umanlarında varacağı bir yer olmadığını güçlü bir şekilde belirtiyoruz. Bu ve buna benzer toplum vicdanını yaralayan çirkin saldırıları ve bunları gerçekleştirenleri varsa arkasındaki güçleri lanetliyor ve kınıyoruz!

Bu aşamada halkımızdan süreci sükunetle takip etmelerini istiyoruz. Adım adım gelişmeler hakkında bilgi verilecektir. Bu çirkin olaya en güzel cevabı halkımızla birlikte vereceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi Kemalpaşa İlçe Başkanlığı"