Türkiye genelinde 2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk döneminin sonlanmasıyla birlikte, tüm yurtta olduğu gibi İzmir'de de öğrenciler karne heyecanı yaşadı. İzmir'de de 2 bin 965 okulda öğrencilere karneleri dağıtıldı. Balçova Asil Nadir İlkokulu'nda 478 öğrenci, karne töreninde tatil öncesi son kez bir araya geldi. İzmir Valisi Süleyman Elban ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi tatil heyecanı yaşayan miniklere karnelerini ve karne hediyelerini verdi. Karne teslim törenine Balçova Kaymakamı Mahmut Halal, Balçova İlçe Milli Eğitim Müdürü Erhan Atilla, Balçova İlçe Emniyet Müdürü Zeynep Erdoğan da katıldı.  Öğrencilerle birlikte İzmir'de 54 bin 111 öğretmen de yarıyıl tatiline çıktı. İzmir'de yaklaşık 800 bin öğrenciye karnelerinin dağıtıldığını belirten İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, "Öğretmenlerimiz sınıflarda öğrencileriyle buluşup birinci dönemin değerlendirmesini yaptı ve karneleri öğrencilerimize verdi. Öğrencilerimizi sadece akademik anlamda değil sosyal durumlarıyla da değerlendirmek lazım. Öğrencilerimizin bu değerlendirmelerini velilerimizle beraber yapacaklarını, 15 günlük dinlenme döneminden sonra ikinci dönem daha nitelikli bir anlayışla öğrencilerimizi tekrar okullarımızda ağırlayacağız" dedi.

'TATİLDE DİNLENECEKLER'

Çocuğunun ilk karnesini alacağını ve bu sebeple oldukça heyecanlı olduğunu aktaran Esra Öncül,  "Çocuğum ana sınıfı öğrencisi. Çok duyguluyuz. Bir de karneyi Vali Bey'in vermesi bizler için çok heyecan verdi. Çocuğum, sabah evden güneş gözlüğünü takarak çıktı. Tatili evde geçireceğiz" dedi.

Yarıyıl tatilini ailecek memleketi Kırşehir'de geçireceklerini belirten veli Ferhat Gülşen de "Çocuklar tatile çıktığı için mutlu. Yoğun tempoları vardı. Kendilerine vakit ayıramıyorlar. Okul ve ders arasında koşturuyorlar. Bu tatilde dinlenecekler" diye konuştu.

Tatile çıkacakları için heyecanlı olduklarını aktaran öğrenciler ise tatilde anne babalarına yardım edeceklerini, ödevlerini bitireceklerini, bol bol dinleneceklerini ve tatil boyunca arkadaşlarını özleyeceklerini söyledi.(DHA)