İzmir'de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 104'üncü yıl dönümü Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı. Kutlamalar meydandaki Atatürk Anıtı'na İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'nin çelenk bırakmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden programa İl Milli Eğitim Müdürü Yahşi'nin yanı sıra İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenci ve öğretmenler ile vatandaşlar katıldı.

Izmirde 23 Nisan Coskusu 43796 (3)

'ATATÜRK'ÜN BU BAYRAMI EVLATLARIMIZA ARMAĞAN ETMESİ ASLA BİR TESADÜF DEĞİL'

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “Milletimizin yaratılışındaki bu hasletleri en iyi şekilde tahlil eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu bayramı evlatlarımıza armağan etmesi asla bir tesadüf değildir. 'Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır' ifadesiyle tasavvur ettiği bu ruh kudreti aziz vatanımızın istikbalinin ve ikbalinin teminatıdır. Şüphesiz ki bu vatanın evlatları şanlı mazimizden aldıkları ilhamla bu coğrafyaya aidiyetimizi baki kılacak, güzel ülkemizin şarkısını dünyanın dört bir yanında duyuracaktır. Şüphesiz ki onlar, Türkiye yüzyılını Türkiye bin yılına taşıyacak, ay yıldızlı sevdamızı ebediyetin göğünde dalgalandıracaktır" dedi.

Izmirde 23 Nisan Coskusu 43796 (4)

'ZULME MARUZ KALAN HER BİR ÇOCUK DÜNYANIN VİCDAN YARASIDIR'

"Çocuk anne baba için yüce yaradanın en büyük hediyesi, vatan için istikbalin ta kendisi" diyen Yahşi, "Biliyoruz ki çocukların mutlu olmadığı bir dünyada, yanlış giden bir şeyler var demektir. Çocukların şen kahkahalarının çınlamadığı bir dünya; yarımdır, eksiktir. Çocukların gözyaşında boğulur insanlık, çocukların kırık kalplerine gömülür adalet. Nerede bir çocuk ağlasa oralı olur yüreğim, nerede bir çocuk gülse orasıdır cennetim. Dünyaya, zulmün ve nefretin değmediği çocuk gözlerinden bakalım. Hayata, merhamettin tuttuğu çocuk ellerinden dokunalım. Bugün Gazze'den Doğu Türkistan'a ve dahi pek çok yerde zulme maruz kalan her bir çocuk dünyanın vicdan yarasıdır. Onların çıkaramadığı ses olmak, uğradıkları haksızlıklara karşı sesimizi yükseltmek insanlık ödevidir" diye konuştu.

Izmirde 23 Nisan Coskusu 43796 (5)

Yahşi, şöyle devam etti:

"Çocuklarımıza mazilerinden güç ve ilham almayı, bu topraklara aidiyeti, iyiliği, merhameti, adaleti kalplerine bir nakış gibi işleyecek olan sizlersiniz. Onlara rüyalarının peşinden gitme cesaretini ve kararlılığını sizler kazandıracaksınız. Medeniyet kurucu bir nesil yetiştirmek üzere çıktığımız bu yolculukta evlatlarımız, sizlerin rehberliğinde insanlık tarihinde iz bırakan işlere imza atacaklar. İzmir eğitim ailesi olarak çocuklarımızın ışıl ışıl parlayan gözlerinden aldığımız ilhamla onlara daha iyi bir dünya, huzurlu ve müreffeh bir gelecek bırakmak için tüm gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz."

Izmirde 23 Nisan Coskusu 43796 (6)

'SİZLERİN İNANCI VE AZMİ BU VATANI ŞAHLANDIRACAKTIR'

Konuşmasında çocuklara seslenen Yahşi, “Sizler, aziz vatanımızın en kıymetli cevheri, en büyük sermayemiz, kolumuz kanadımız gayretimiz, sınırsız hayallerimizsiniz. Hiç tükenmeyen bir merakla ve hayretle dünyayı her gün yeniden keşfedeceksiniz. Rüyalar sizin, yarınlar sizin, bu şanlı bayrak sizin. Bu cennet vatan, bu topraklar bu Cumhuriyet sizin. Sizlerin inancı ve azmi bu vatanı şahlandıracaktır. Sizlerin hayalleri bu ülkeyi yıldızlara taşıyacak. Aklınıza, fikrinize, yüreğinize güveniyoruz. Sizlerin gülen yüzlerinde yarının aydınlık Türkiye'sini görüyoruz. Birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz bugün de Gazi meclisimizin çatısı altında milletimizin istiklali, istikbali ve dahi aydınlık yarınları için emek vermiş, milli iradenin vatan sathında hâkimiyeti için mücadele etmiş, başta Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşı'mızın tüm kahramanlarını, bize bu toprakları ebediyen vatan kılan tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyorum. Yarınlarımızın teminatı olan evlatlarımızın ve tüm dünya çocuklarının, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum" ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Meydanı'nda ilkokul öğrencileri 'Türkiye'm' gösterisi, ortaokul öğrencileri 'Efeler' ve 'Adım Adım Anadolu' gösterisini sundu. Tören ortaokul öğrencilerinin 'kırmızı beyaz flama', ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin 'Dalgalan Şanlı Bayrağım' gösterileriyle sona erdi.(DHA)