İzmir Kadifekale Hava Şehitliği'ndeki törene Vali Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile protokol üyeleri katıldı.

Anıta çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu, saygı atışı gerçekleştirildi ve göndere Türk bayrağı çekildi.

Türkiye Harp Malulü, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Recep Doğru, konuşmasında, dünya tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümünün onurunu ve gururunu yaşadıklarını belirtti.

Kahraman Türk askerinin, şehitlerin ve gazilerin hatıralarını gelecek nesillere aktaracaklarını belirten Doğru, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale'de özellikle Anafartalar'da silah arkadaşlarıyla birlikte göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği kahramanlık destanıdır. Çanakkale'de çelik ve barut, inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür." dedi.

Törende şeref defterini imzalayan Vali Yavuz Selim Köşger, kahraman milletin Çanakkale'de bir destan yazdığını vurgulayarak kaydetti:

"​Sizlerin, şehadet uğruna gözünüzü kırpmadan ileri atıldığını, makamların en yücesine koşar adım gittiğinizi biliyoruz. Bugün, emanetiniz Türkiye Cumhuriyeti'nin gözü pek bekçileri olan bizler de koşulsuz adanmışlık ve vatan aşkını öğrendiğimiz atalarımızdan miras toprakları aynı kararlılıkla savunmaya devam ediyoruz."

Şehitlikte okunan duaların ardından kabir ziyaretlerinde bulunuldu.

Kadifekale Hava Şehitliği'nin ardından Vali Köşger ile protokol üyeleri, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde İzmir Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince düzenlenen "1915 Çanakkale'den Sonra Şefkat Kahramanlarımız" adlı resim sergisinin açılışına katıldı.