Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Jeffry Flake ile eşi Cheryl Flake ve beraberindeki heyet İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette; ABD Başkonsolosu Nancy Abella, ABD’nin İzmir Fahri Konsolosu Güliz Balsarı da yer aldı. Görüşmede Büyükelçi Jeffry Flake, Amerika'nın İzmir ile olan güçlü ve kalıcı ticari, kültürel bağlarının altını çizdi. Özellikle İzmir'in imalat sektörünün gücünü öven Flake, mevcut ABD şirketleri ile olan iş birliklerini vurgulayarak bunu daha fazla geliştirme çağrısında bulundu.

13062024 17529

Tugay, büyükelçiye tebriklerini iletti
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Planlama Ajansı kurarak çalışma alanları ve yatırım önceliklerini bilimsel yöntemlerle belirlediklerini söyledi. Dr. Tugay Amerika Birleşik Devletleri'nin 248’inci bağımsızlık yıldönümü nederiyle Büyükelçiye tebriklerini iletti. Ayrıca her iki taraf da ticaret ve yatırım ilişkilerini artırmanın yollarını araştırmaya yönelik kararlılıklarını ifade etti.

13062024 175447

İzmir’in ABD’de iki kardeş kenti var
ABD ile İzmir ilişkileri çerçevesinde ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) tarafından düzenlenen Türkiye Akıllı Operasyonlar ve Ulaşım Ticaret Misyonu'na (Reverse Trade Mission) katılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinden yetkililer görevlendirildi. Yetkililer arasında çeşitli görüşmeler ve deneyim paylaşımları yapıldı. Ayrıca İzmir’in Florida eyaletinde bulunan Tampa kenti ile Los Angeles’ın güneyinde yer alan Long Beach ile kardeş kent ilişkisi mevcut.

13062024 175447 1