Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nda (SMMMO) uzun yıllar görev yaptıktan sonra Başkan seçilen Mehmet Kuzu, “Ben mesleğimin mutfağındayım, çizmelerim ayağımda, işimi yapıyorum. Üyelerimle çok güzel işler yapacağım ve üyelerime güveniyorum” dedi.

“BU SİSTEMİ KULLANMALARINA RAĞMEN YARGIYA TAŞIDILAR”

Son dönemlerde İzmir Mali Müşavirler Odası’nda yaşananlara ilişkin de önemli açıklamalarda bulunan Kaya, şunları kaydetti:

32 yıldır odamızı yöneten bir grup vardı, biz iktidarı kaybettikten sonra 4 grup, 5 yönetim kurulu üyesi bir araya gelerek bir icra kurulu oluşturdu, bu kurul 16 ay görev yaptı. Ardından bir yönetim  kurulu üyesi istifa edince odamız yaklaşık 2 ay sonra yeni bir icra kurulunu oluşturdu. Burada bizler de yer aldık. 22 Ağustos’ta görev dağılımını 32 yıldır yapıldığı gibi açık oylama sistemiyle yaptık. Arkadaşlar da bu sistemi kullanmalarına rağmen bunu yargıya taşıdılar. Yargı da gizli oylama usulüyle yapılması gerektiğini belirterek usulden bozduk. Ardından bu usul eksikliği giderildi. Yeni görev dağılımı yaptık, burada da görevimize devam etmekteyiz.

“İCRA TEKİBİ GÖNDERDİLER”

Görev dağılımı yönetim kurulu üyeleri arsında yapılıyor. Mahkemeye konu eksikliği giderdik ve tekrar ettik. Fakat arkadaşlarımız yargıya gittikleri için ‘Bizim gelir kaybımız var’ diyerek icra takibi başlattılar. Biz bunların huzur hakkı paylarını gecikme faiziyle birlikte ödedik. Daha dün davası reddedilmesine rağmen odamızı icraya vermek için bir takip gönderdi. Siz yönetim kurulu üyesi olduğunuz bir odayı icraya verebilir misiniz! Biz şu anda böyle bir süreç yaşıyoruz. Bizim odamızda 5 grup yönetim kurulunu oluşturuyor ve herkes kendisi yönetmek istiyor. Biz 10 yılın vizyonunu çizmek için burada varız. Odamız adına 23 dava açıldı, 3 yönetim kurulunun açtığı dava kabul edildi, diğerleri reddedildi. İstinaf süreci devam etmekte.

“RESMİ HESAPLARIMIZ DIŞNDA YAPILAN PAYLAŞIMLARA İTİBAR ETMEYİN”

Biz hiçbir konuyu bugüne dek sosyal medyada paylaşmadık ama arkadaşlarımız kaybettikleri davayı bile sosyal medyada reklam haline getirmeye çalıştılar. Üyelerimiz açısından da bilgi kirliliği oluştu. Üyelerimizden ricam odamızın resmi web sitesi ve sosyal medya hesaplarındaki paylaşımların dışındaki söylemlere itibar etmesinler.

“SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Meslektaşlarımızın sorunlarını ele alarak çalıştaylarımızı hız kesmeden devam ettireceğiz, bu sorunları çözmek için elimizden geleni yapacağız.

MALİ MÜŞAVİRLERE YEŞİL PASAPORT MÜJDESİ

Öte yandan Kuzu, CHP İzmir Milletvekili ve aynı zamanda Mali Müşavir olan Rıfat Nalbantoğlu’ndan, Mali Müşavirlere yeşil pasaportun TBMM’nin gündemine geleceğine ilişkin müjde aldığını aktardı.