İzmir’de ilk ritüel kahvaltıda gevrek ve boyozu, olur olmaz anda sokaklarda dağıtılan tatlıları, çiğdemi, kordon sefası ve kendinizi şirinler köyünde hissedeceğiniz dar sokak ve taştan evleri… Hemen hepsi harika bir İzmir gezisinin olmazsa olmazı.

Çiğdemi, boyozu ve nevi şahsına münhasır daha birçok özelliği ile “Ben farklıyım” diyor İzmir. Neşesi, keyfi, sıcaklığı ile başka bir atmosfer var bu şehirde.

dario

60705eabe86f303d6714b62f

Dario Moreno sokağı ile ziyaretçilerin gözdesi Tarihi Asansör

İzmir'in simgesel yapılarından biri haline gelen ve 1907 yılında bir iş adamı tarafından yaptırılan İzmir Tarihi Asansör, 58 metre yüksekliği ile hemen dikkatinizi çekecek. Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi arasında yer alan ve sunduğu panoramik İzmir manzaraları ile ünlü İzmir Tarihi Asansör, 155 basamaktan oluşuyor. Asansörün en üst katında ise bir kafeterya ve seyir terası var. Etkileyici klasik taş mimarisiyle görülmeye değer güzellikteki Tarihi Asansör’ün terasında İzmir’in panoramik manzaraları eşliğinde çayınızı yudumlayabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Yerli ve yabancı turistler tarafından sık ziyarete uğrayan yapı için günün erken saatlerinde uğramanızı tavsiye ediyoruz. İzmir'in en iyi manzarasını izleyebileceğiniz Tarihi Asansör'e araba ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi vapur, metro, otobüs gibi toplu ulaşım araçları ile de gelmeniz mümkün. Bizce Dario Moreno Sokağı'ndan keyifli bir yürüyüş yapıp Tarihi Asansör'e çıkmak gününüzün ilk aktivitesi olabilir. Seyir terasında yer alan müthiş manzarayı izleyip Asansör'de bulunan Ceneviz Restoranı'nda güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Önceden rezarvasyon yaptırmanız tavsiyelerimiz arasında

agora-1

Geçmişten Bu güne İzmir Agora Ören Yeri

İzmir merkezinde yer aldığı için kolayca gezebileceğiniz bir tarihi hazine olan Agora Ören Yeri, Konak ilçesi Basmane semtinde yer alıyor ve İzmir Agorası olarak da biliniyor. M.S. 2. yüzyılda Roma döneminde inşa edilen ve kentin pazar yeri olan agora, 3 katlı olarak inşa edilmiş ve bölgedeki en iyi korunmuş agoralardan biri. Yapılan kazlarda pek çok önemli tarihi eserin bulunduğu ve UNESCO tarafından 2020 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Agora Ören Yeri, sizi şehrin ortasında tarihte bir yolculuğa çıkabileceğiniz etkileyici bir yer.

çarşı

Dünyaca ünlü Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Dünyanın en eski çarşılarından biri olması ile ünlü Kemeraltı Çarşısı, günümüzde de İzmir'in en büyük açık hava pazarı konumunda. Çarşı, Mezarlıkbaşı semtinden Konak Meydanı'na kadar geniş bir alana yayılıyor. 15.000’den fazla dükkan ve mağazanın bulunduğu tam bir alışveriş cenneti olan çarşı, 1650 ile 1670 yıllarında denizin doldurulması ile oluşturulmuş.

Yüzlerce yıl boyunca İzmir'de ticaretin kalbinin attığı yer olan ve içerisindeki bedestenler, hanlar, baharatçılar, antikacılar ve sahafları ile çok zengin bir alışveriş seçeneği sunan Kemeraltı Çarşısı'nda geleneksel Türk el sanatının en güzel örneklerini inceleme şansı bulacaksınız. 2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de eklenen Kemeraltı Çarşısı’na keyifli bir akşam yürüyüşü yapmak ve alışveriş yapmak için kesinlikle uğramalısınız.

müze-1

Her Köşesinden Tarih Fışkıran Arkeoloji Müzesi

Tarihi hazineler bakımından çok zengin olan İzmir ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen paha biçilmez eserlerin sergilendiği İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir'in Konak ilçesinde Rıfat Paşa Caddesi üzerinde ziyaret edilebilir.

1927 yılında açılan ve 1984 yılında Bahribaba Parkı içindeki binasına taşınan müzede Efes Antik Kenti, Bergama Antik Kenti, Milet ve Teos Antik Kenti gibi pek çok yerde bulunan eserler, hem müze içi koleksiyonlarda hem de müzenin bahçesinde açık alanlarda sergileniyor. İlk çağlardan Osmanlı dönemine kadar uzanan tarihi eserleri yakından görmek için İzmir Arkeoloji Müzesi’ni haftanın her günü 08:30 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

teleferikİzmir'i ayaklarınızın altına seren nokta Balçova Teleferik

İzmir'in Balçova ilçesinde yer alan ve İzmir Teleferik olarak da bilinen Balçova Teleferik, 1974 yılında inşa edilen Türkiye'nin en eski teleferik hatlarından biri. AB standartlarına uygun hale getirilerek 2015 yılında yeniden hizmete başlayan ve 1200 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan Balçova Teleferik hattının toplam uzunluğu 810 metre, yüksekliği ise 316 metre. 8'er kişilik 20 kabini bulunan ve İzmir'i muhteşem kuş bakışı manzaralarını izleyerek keyifli bir yolculuk yapabileceğiniz Balçova Teleferik istasyonunda kır kahvesi ve bir restoran da hizmet veriyor. Pazartesi hariç haftanın her günü 11:00 ile 19:00 saatleri arasında teleferiği kullanabilir ve İzmir'in benzersiz manzaralarına şahit olabilirsiniz.