Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin bölgesinde terör gruplarına yönelik yürüttüğü 'Zeytin Dalı Harekatı' operasyonunda, teröristlerle girilen çatışmada sırasında mayının infilak etmesi sonucu Piyade Uzman Çavuş Ali Akdoğan (28) ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Akdoğan, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. İzmir'e getirilen şehidin cenazesi, ikindi vakti kılınan namaz sonrasında Kadifekale Şehitliğine defnedildi. Akdoğan'ın şehadetinin ardından acılı anne, oturdukları bir evin odasını anı odası yaptı. Anne Akdoğan, şehidin doğumundan şehit olana kadar kullandığı eşyaları anı odasında bir araya getirdi. Şehidin bebeklik döneminde giydiği kıyafetler, eğitim hayatında aldığı karneler, askeri eşyaları, üniformaları, başarı belgeleri, fotoğrafları ve kişisel eşyalarının yer aldığı anı odasının ziyaret edilmesi anne Fatma Akdoğan'ı teselli ediyor.

Sehit Oglu Icin Ani Odasi Yapti 42543 (1)

Fatma Akdoğan, "Oğlum 2016' Suriye'ye gitti, Zeytin Dalı Harekatı'na 10 Şubat 2018'de ise şehit düştü. Şehit olduktan sonra kıyafetleri tesbihlerini, evdeki eşyalarını buldukça daha kötü oluyordum. Çok büyük acı çünkü, evlat acısı. Dayanamıyorum her yerden bir eşyası çıkıyor. Bunun üzerine şehit olduktan 40 gün sonra evi anı odası yapmaya karar verdim. En azından çocuğumun eşyaları bir arada olsun, zaten kendisi de tesbih koleksiyonu yapıyordu ve böyle bir şey istiyordu. Böyle bir şey aklıma geldi. Anı odası yaptım evimin bir odasını. İçeride sürekli Kur'an okunuyor. Anı odasına ziyaretçilerimiz geliyor, öğrencilerimiz geliyor. Tabi ki çok canım yanıyor ama, bir nevi böyle eşyalarının hepsini bir arada görüp acımı hafifletiyor. Üzüntüsü çok büyük, bunun yanı sıra şerefi de çok büyük. Ziyaretçiler geldikçe teselli oluyorum" dedi.

Sehit Oglu Icin Ani Odasi Yapti 42543 (4)

ŞEHİDİN ADI YEĞENİNDE YAŞATILDI

Bir oğlu daha olduğunu belirten Akdoğan, "Adliyede, icra memuru. Onun da hiçbir şeyini atmadım. Diğer oğlum da askerdi, istemiyordum şehit oğlumdan dolayı, Hakkari Çukurca'daydı daha sonra icra memuru oldu. Allaha şükür torunumuz oldu, anne ve babası adını Ali koydu" diye konuştu.

Sehit Oglu Icin Ani Odasi Yapti 42543 (2)

'DOĞUM GÜNÜ HEDİYELERİNİ AÇAMADI'

Öte yandan, şehide doğum günü hediyesini aldığını ifade eden Fatma Akdoğan, "Bu müze ile şehidimizin anılarını yaşatıyorum. Zaten şehidimizin bir sözü vardı, hayat cesurları sever. Oğlum cesurdu, birbirimize çok bağlıydık. Beraber büyüdük onunla cesur olduk. Doğum gününde aldığım hediyeleri açamadı. Oğlum gelecek sürpriz yapacağım diye almıştım, doğum gününden 4 ay sonra şehit oldu. Çok üzülüyoruz. Allah şehit ailelerine sabır versin" dedi.(DHA)