Tüm ülkemize ve kentimize kutlu ve mutlu bir gün olan 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu'nu 101. yılında da coşkuyla selamlıyoruz. İzmir işgali ile 19 Mayıs tarihinde başlayan kurtuluş savaşı yine 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtuluşu ile sona ermiştir. İzmir’in bu yönüyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ayrı bir yeri vardır. Bu önemli tarih, sadece İzmir'in değil, tüm Türkiye'nin birlik ve beraberlik içinde onurlandığı kutlu bir günü temsil ediyor. Tüm vatandaşlarımızın 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu'nu kutluyor, ülkemizin kuruluşu ve kurtuluşu yolunda canlarını feda eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.

İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt:

 

“Kararlılığın dünyaya gösterildiği gün”

 

Bugün, tüm kentimizin coşkuyla kutladığı 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu'nun 101. yıl dönümüdür. Milli mücadelenin ve istiklal mücadelesinin en önemli zaferlerinden biri olan bu günde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Türk ordusu, 101 yıl önce İzmir'in işgaline son vererek Türk milletinin bağımsızlık mücadelesindeki kararlılığını tüm dünyaya göstermiştir. İkinci yüzyılına girdiğimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin üstün değerlerinin hepsini bünyesinde toplayan en özel kentimiz İzmir, bu özelliklerini yüceltmeye, laik ve cumhuriyet değerlerine sahip çıkan anlayışını korumaya devam edecektir. 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu’nun tüm Türkiye için kutlu ve mutlu bir gün olduğunun da bilinciyle tüm vatandaşlarımızın bu özel gününü kutluyorum.

 

 

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul:

Anadolu ateşinin finali İzmir’de görüldü”

 

Türk milletinin gururla andığı 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu'nun 101. yıl dönümünü kutlu ve mutlu olsun. Bu kutlu gün, milli mücadelenin ve istiklal mücadelesinin zaferle sonuçlandığı bir gün olarak tarihimize altın harflerle kazındı. O sebeple 9 Eylül 1922 tarihi sadece İzmir’in değil, tüm Anadolu’nun kurtuluşunu müjdeler.Son derece anlamlı, son derece değerlidir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük bir özveri ve canları pahasına  ördüğü direnişin, ‘hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır, o satıh da tüm vatandır’ şiarı ile tüm Anadolu insanına aşıladığı mücadele ateşinin finali İzmir’de görülmüştür. Bu anlamda İzmir’in kurtuluşu, Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolun temel taşı, en önemli adımıdır.

O sebeple kutlu olsun, bu uğurda can veren tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.

 

KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Can Günel:

 

“Atatürk’ün izinden kopmadan sonsuza kadar yaşatacağız”

 

9 Eylül İzmir’in kurtuluş günü tüm kentimize, tüm ülkemize hayırlı olsun, kutlu olsun. 101. yılını idrak ettiğimiz bu mutlu gün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yürütülen direniş ve özgürlük mücadelesinin başarıyla sonlandırıldığının ilanı anlamına gelmektedir.

Bu sebeple 9 Eylül tarihi sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin de kurtuluşu, Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve özgürlüğün habercisi, simgesi olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk ulusunu arkasına alarak 9 Eylül’de taçlandırdığı bu mücadele dünya uluslarına da örnek olmuştur. Dünya uluslarının da özgürlük mücadelesine katkı sağlayan bu zafer Atatürk’ün vizyonu sayesinde gerçekleşmiştir. Biz de İzmir’i ve İzmirlileri çok seven Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden kopmadan, Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatmak için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.  Kanla kazanılan bu topraklardan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz.

EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şahika Aşkıner:

 

“Cesur ve kararlı duruşun zaferle taçlandığı gün”

 

Öncelikle 9 Eylül İzmir’in kurtuluşgünü tüm İzmir’e ve ulusumuza kutlu olsun. 16 Mayıs’ta Mustafa Kemal ve 21 arkadaşının Bandırma Vapuruna binerek başlattığı ve Anadolu’yu düşman işgaline karşı örgütlediği Milli Mücadele’nin İzmir’de son bulduğu bir gündür 9 Eylül. Bu anlamda 9 Eylül tarihi tüm ülkemiz, tüm Anadolu için kutlu gündür.

1 Eylül 1922’de Mustafa Kemal, Türk ordusuna “Ordular, İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emrini vererek 9 Eylül’de İzmir düşman işgalinden kurtarılmıştır. Bu kutlu gün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde başlatılan milli mücadele ile Türk milletinin cesur ve kararlı duruşunun zaferle taçlandığı bir anlam taşır.

Bu vesile ile bağımsızlık ateşimizin sembolü olan İzmir’in düşman işgalinden kurtulmasının 101. yılı kutlu, mutlu olsun.

İZKİAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin:

 

“İzmir Türkiye’nin ikinci yüzyılına da liderlik edecek”

 

Türk milletinin tarihine altın harflerle yazılan 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu'nun 101. yıl dönümünü coşkuyla kutluyoruz. Milli mücadelenin zaferle sonuçlandığı bu anlamlı günde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki kahraman Türk ordusu, 9 Eylül 1922'de İzmir'in işgaline son vererek Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesine büyük bir katkı yapmıştır. İzmir, çağdaş kimliği ile farklılıklara saygı gösteren bir kent olarak Türkiye’nin ikinci yüzyılına liderlik edecek bir anlayışı bağrında taşımaktadır.

9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu'nun tüm Türkiye için kutlu ve mutlu bir gün olmasını diliyoruz.

TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Engin Korkmaz:

 

“Tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz”

 

9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu'nun 101. yıl dönümü öncelikli tüm İzmir’e ve ülkemize kutlu olsun. Milli mücadelenin ve istiklal mücadelesinin ölümsüz anılarından biri olan bu tarih, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğindeki Türk ordusunun 9 Eylül 1922'de İzmir'in işgaline son vererek Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük arayışındaki kararlılığını tüm dünyaya ilan ettiği anlamlı bir günü temsil ediyor. İzmir, modern ve çağdaş kimliğiyle, laik ve hoşgörülü bir şehir olarak ülkemizin batıya dönük yüzü olarak hepimizi gururlandırıyor. Bu bilinçle 9 Eylül İzmir’in Kurtuluş Günü’nün 101. yılını tekrar kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu uğurda şehit düşen tüm insanlarımızı saygıyla anıyorum.

KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Senem Kılıç:

 

“Bağımsızlık ve özgürlük isteğinin en iyi örneği”

Türk milletinin büyük coşkuyla kutladığı 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşunun 101. yıl dönümü kutlu olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde başlatılan milli mücadele, 9 Eylül 1922'de İzmir'in işgaline son vererek Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık isteğinin en güzel örneklerinden birini sergilemiştir. İzmir, modern ve batıya dönük yüzüyle farklı kimliklere hoşgörülü bir kent olarak ülkemizin en özgürlükçü kenti olmaya devam ediyor. Başta İzmirliler olmak üzere Türk milletinin düşman işgalinden kurtuluşunu kutlarken, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun aziz silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum.

İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin:

“Aynı coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz”

9 Eylül, İzmir’in kurtuluşu olarak hem kentimiz hem ülkemiz için çok önemli bir gün. Misakı Milli sınırlarının en batı ucundan, düşman çizmesinin bu topraklardan tamamen ve ilelebet atıldığı günün adıdır 9 Eylül. Bize bu değerli ve anlamlı günü armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlemle bir kez daha anıyorum.

İzmir ve İzmirliler de 9 Eylül’ü, diğer ulusal bayramlarımızı kutladığı ve andığı gibi, aynı coşkuyla bugüne kadar kutladı, bundan sonra da kutlayacaktır.

Bu bilinçle 9 Eylül İzmir’in Kurtuluş Günü’nün 101. yılını kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu uğurda şehit düşen tüm insanlarımızı saygıyla anıyorum.

 

EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun:

“Kuruluş ve kurtuluşun şehri İzmir”

Öncelikle kuruluş ve kurtuluşumuzun şehri güzel İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı kutlu olsun. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlığımız için mücadele eden bütün kahramanlarımızı saygıyla anıyorum.

Ülkemizin kurtuluş ateşi Gazeteci Hasan Tahsin’in düşmana sıktığı kurşun ile İzmir’de yakılırken, 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtuluşu ile milli mücadele başarıya ulaştırılmıştır, nihayete erdirilmiştir. İzmir bu anlamda kurtuluş mücadelemizde çok önemli yer tutmaktadır. Bu önemli günün 101. yılını tekrar kutluyor, tüm İzmir’e ve Türkiye’ye kutlu olsun diyorum.