Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Cumhuriyet mirası İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) 92. kez kapılarını açtı. Bu yıl ‘Gençlik’ temasıyla Kültürpark’ta 1-10 Eylül tarihleri arasında birbirinden özel etkinliklere ev sahipliği yapacak olan İEF’in açılış töreni öncesinde Cumhuriyet Meydanı’ndan Lozan Meydanı’na uzanan kortej yürüyüşü yapıldı. Ardından ise açılış töreni gerçekleşti. Tarihi Fuar’ın açılışında; Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Valisi Süleyman Elban, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İzmir Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, siyasi partilerin yöneticileri, STK, meslek odası ve sendikaların temsilcileri yer aldı. Fuar sponsorları; Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ile Migros’un Kuzey Ege Direktörü Güneş Fırıldak da törende hazır bulundu.

TEMEL TARİHİ REFERANSTIR

Fuar’ın açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Ege’den yükselen fuar coşkusu tüm Türkiye’ye umut olmak için kapılarını aralıyor.

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamaya sayılı günler kala, sizleri bu güzel günde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı unvanıyla selamladığım için büyük bir onur duyuyorum. İzmir Enternasyonal Fuarı bundan bir asır önce atalarımızın kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin, kendini uluslararası ölçekte tanıttığı ilk ve öncü markasıdır. İzmir, 9 Eylül ile kurtuluşun, İktisat Kongresi ile iktisadi kuruluşun,     misak-ı iktisadinin ve İzmir Enternasyonal Fuarı ile iktisadi dirilişin şehridir. Bugün Cumhuriyetimiz bu üç kilit taşının üzerinde yükselmektedir. İşte bu nedenle 9 Eylül de İktisat Kongresi de İzmir Enternasyonal Fuarı da geleceğin Türkiyesi’nin inşası için temel tarihi referansıdır. Tüm bu hadiselerin İzmir’de yaşanmış olması elbette bir tesadüf değildir. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi Sonuç Bildirgesi’nde ifade ettiğimiz gibi… İzmir, tüm farklılıkları ile bir arada yaşayabilmenin sihrini bulmuş, şifrelerini keşfetmiş, çok sesli ve çok renkli yaşam biçimlerini refaha dönüştürmüştür. İzmir’in ticaretten akademiye, edebiyattan müziğe, şehircilikten mimariye uzanan sayısız yeniliğe ev sahipliği yapması, işte bu çok güçlü iktisadi ve kültürel koşulların bir sonucudur. Bugün burada, İzmir’de, adil ve müreffeh bir Türkiye için bir araya gelmiş olmamız yine bu koşulların meyvesidir” açıklamalarında bulundu.

BAŞARMA GÜCÜ GENÇLERDE

“Sizlere şehrimizin köklü tarihinden aldığım güç ve iyi bir geleceğe duyduğum sonsuz umutla seslenmek isterim” sözleriyle konuşmasını sürdüren Başkan Soyer, Fuar’ın bu yıl ‘Gençlik temasıyla gerçekleştiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “İzmir Enternasyonal Fuarı her renkten, her ülkeden insanın buluştuğu bir dünya meydanıdır. Dünyaya İzmir’den tutulan bir aynadır aynı zamanda... İkinci Dünya Savaşı’nda da soğuk savaşın kavurucu yıllarında da 12 Eylül darbesinde de devam etmiştir. Biz de, iki yıl önce pandeminin ağır koşulları altında dahi kapılarımızı açtık. Bugün, tam 92. kez İzmir’den dünyaya şunu duyuruyoruz: İnsanlık bir olduğu müddetçe, altından kalkamayacağımız hiç bir umutsuz durum yoktur. İşte bu nedenle 92. İzmir Enternasyonal Fuarı’nı, umudu daha da büyütmek için gençlere ithaf ettik. İzmir’in belediye başkanı seçildiğim ilk günden bu yana, gençlerin sadece geleceğin değil, bugünün de esas aktörleri olduğunu söylüyorum. Çünkü yaşadıklarımız bize şunu çok açık gösteriyor. Bir bütün olarak, toplumsal yaşamın her evresinde yenilenmek zorundayız. İşte bunu başarma gücüne sahip olanlar gençlerdir. Onların önündeki tüm engelleri kaldırarak ekonomiden ekolojiye, eğitimden sağlığa, adaletten demokrasiye kadar yenileneceğiz. Bunu mutlaka başaracağız. Evet, gençlerin öncülüğünde yaşamı iyileştireceğiz ve biliyorum ki bu değişimin sahnesi tarih boyunca yeniliklerin kaynağı olan İzmir olacak.  İşte İzmir’i,  2026 Avrupa Gençlik Başkenti yapma hedefimiz tam da bu yüzden. Bu şehrin caddelerinden sokaklarına, meydanlarından kırlarına kadar her bir köşesine gençlerin nefesi, ruhu ve coşkusu işlesin istiyoruz. Hepimizin hayalini kurduğu bu köklü değişimin harcı, işte bu ruhta saklı...Yeter ki gençlere gölge etmeyelim. Biliyorum ki onlar tüm bunları başarmaya muktedir.”

GİTMENİZE RAZI DEĞİLİZ

Gençlere de seslenen Başkan Soyer, “Tek birinizin dahi bu ülkeyi terk etmesini içimize sindiremiyoruz. Bu ülkenin pırıl pırıl gençleri, yüz akı, çalışkan ruhları... Hiç bir yere gitmenize razı değiliz. Her karış toprağı gözümüzün içine bakan eşsiz bir vatanımız var.  Biliyorum ki bu ülke, yeryüzünün en mutlu ve en üretken nesillerini sarıp sarmalayacak güce sahip. Yeter ki biz bu toprakların gücünü, gençlerimizin gücüyle buluşturmayı başaralım. Göreceksiniz bu muhteşem değişimi hep birlikte, güle oynaya gerçekleştireceğiz. 92. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın sizlere ithaf edilmesini,  lütfen bu gayretimizin bir simgesi olarak kabul edin” ifadelerini kullandı.

EGE’NİN KALBİ BURADA ATACAK

Bu yıl Fuar’da Cumhuriyet’in 100. yılına özel hazırladıkları pek çok yeniliğin ziyaretçilerle buluşacağını kaydeden Başkan Soyer, “İzmir Enternasyonal Fuarı Türkiye’de ilk kez Uluslararası Tekstil Bienali’ne de ev sahipliği yapacak. 17 farklı ülkeden 57 katılımcının yer aldığı Bienaldeki eserler, Atlas Pavyonu’nda sanatseverlerle buluşacak. On gün boyunca 26 konser, tiyatro ve film gösterimleri, spor etkinlikleriyle Ege’nin kalbi yine burada, Kültürpark’ta atacak” dedi

BAKAN YARDIMCISI AĞIR: "İHRACATIMIZI

Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağır, fuara ilişkin yaptığı açıklamada tema ve organizasyonu beğendiğini ifade derek, "Her yıl daha iyi etkinlik düzenlemek için çalışıyoruz. 2026 yılı Avrupa Gençlik Başkenti adayı olan güzle İzmir'imizi tebrik etmekte, fuarın gençlik temasıyla düzenlenmesini olumlu bulmaktayız. Cumhuriyetinin 100. yılına hazırlanıyoruz. Gençlerimizle Cumhuriyetin nice 100 yıllarını kutlayacağımıza eminiz. Önce pandemi, ardından Rusya -  Ukrayna savaşı, deprem felaketi üretimin ve ticaretin yavaşlamasına neden olmaktadır. Tüm bunlara rağmen ülkemiz ticarette büyüme gerçekleştirmeyi başarmıştır. İnşallah bu yıl zonunda 265 milyar dolarlık ihracat hedeflemekteyiz. Bu başarıyı sürdürebilmek ve yıl sonu hedeflerimize ulaşabilmek için daha çok çalışmalıyız. Önümüzdeki dönemde enflasyonu en düşük seviyeye çekme, yatırım olanaklarını iyileştirecek ortamı sağlamak en temel önceliklerimiz olacaktır" dedi.

"İZMİR'İN İHRACATI 17 MİLYAR DOLARA ÇIKTI"

Ağır, İzmir'in ihracattaki payına dikkat çekerek, "İhracat üssü olarak İzmir kuruluş yıllarından bu yana Türkiye'nin dışa açılmasında önemli yere sahiptir. 2022 yılında bir önceki yıla göre ihracatımız yüzde 15 artarak, 17 milyar dolar olmuştur. 2023 seçimlerinde milletimiz büyük ferasetle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı yeniden seçti. Tüm bakanlıklar, devletimizin tüm birimleri pandemi, savaş ve deprem gibi felaketlerin etkisini yok etmek amacıyla çalışmalara başladık. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde ihracatımızda artış olacak. Bakanlıklardaki tüm arkadaşlarımızın derdi daha katma değerli, sürdürülebilir ihracat. Mal ihracatında 400 milyar dolara, hizmet ihracatımızı 200 milyar dolara çıkartacağız" ifadelerini kullandı.

"FİNANSMAN SIKINTISINA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ"

Ağır sözlerini şöyle tamamladı:

İhracatçılarımızın yaşadığı finansmana erişim sıkıntısına büyük önem veriyoruz. Tüm tüketim ve üretim alışkanlıklarının değiştiği yeni bir dünya düzenine gireceğiz. Desteklerimizin yanı sıra doğal kaynakların kullanımında değişiklik yapılmazsa, bugünün tüketiminin gelecek nesillerden çalınacağını bilmeliyiz. Avrupa Yeşil Mukavemetti kapsamında Bakanlığımızca mevzuat çalışmaları yakında takip edilmektedir. Yol haritası, ihtiyaç analizi ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

VALİ ELBAN: "İEF KENDİNE HAS ÖZELLİKLERİYLE YAŞIYOR"

İzmir Valisi Süleyman Elban, ¨Aziz Atatürk, İktisat Kongresi’ne karar verdiği bu şehirde kısa süre içinde İEF’in temellerini atan bir sergi ve bunun uluslararası boyutta olmasını temenni etmiş. Kısa sürede büyüyen İEF, büyük bir coşku içerisinde ve kendine has özellikleriyle yaşıyor. İsabetli bir tespitle ve olağanüstü bir vizyonla oluşan bu fuarı şaşkınlıkla ve büyük bir takdirle karşılaşıyoruz. Hala birçok ülkede, yerde, fuarlar uluslararası olmayı başaramamışken bu işe başladığı ilk yıllardan itibaren uluslararası olma özelliğini kazanmış bir fuarımız var. İzmir’in en güzel yerinde dönemi dışında da İzmirlilere hizmet eden bir alanımız var. Ne kadar temeli sağlam ki dünyayı kasıp kavuran ikinci dünya savaşında bile bu fuar devamlılığını koruyor. İşte, o vizyon ve altyapı fuarı bugünlere kadar sapasağlam getiriyor. Yurtdışındaki bazı fuarlar da şimdi katılan herkesi stantları gezme, ticaret yapma dışında da insanları eğlendirmeye çalışıyorlar ve İzmir Fuarı uzun yıllardan beri bunu yapıyor "dedi.

"YENİ ŞEYLER GETİRMEK ZORUNDA"

Elban, "Bu vizyona yakışır, 100 yıl önce atılmış bu dehaya yakışmak için bizim de bu fuara her gün yeni bir şeyler koymamız gerektiğini düşünüyoruz. Biz fuarcılık olarak birçok yere örnek olan bir şehiriz. Her yıl İEF, fuarcılığa yeni şeyler getirmek mecburiyetinde. Önce olmak, Atatürk’ün emanetine ev sahibi olmak bu sorumluluğu getiriyor. Dış dünya ile insanlarımızı fuarcılık ve diğer ekonomik alanlarda da buluşturma ödev ve sorumluluğumuza devam etmemiz gerekiyor. Bu fuarın düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Fuarımızın başta İzmirimiz’e, ülkemize, tüm dünyaya iyilikler, güzellikler getirmesini; fuarcılık sektörüne de ciddi katkılar sağlamasını temenni ediyorum¨ dedi