GÜNDEME BAKIŞ - Her yıl ortalama 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği Türkiye’nin en turistik antik kentlerinden biri olan Efes Antik Kenti’nde bayramda yaşananlar tepki çekti.

Antik kent, ünlü bir cruise gemisiyle gelen yabancı turistler için kapatıldı ve içeriye masalar yerleştirilerek bireysel olarak gelen birçok kişinin girişine izin verilmedi.

Bayram tatilinde turistik yerleri gezmeye çıkan ancak hayal kırıklığı yaşayan vatandaşlar, “özel davet” adı altında yapılanları protesto etti. 

Kimi alkışlı kimi ıslıklı protesto yaptı. Kimi 10'uncu yıl marşını söyledi. Bazı vatandaşlar, "Burası bizim ülkemiz istediğimiz zaman istediğimiz yere gireriz" dedi.

Yıllardır turizm sektöründe olanlar ise Kültür ve Turizm Bakanlığının bu konuyla ilgili önlem almasını istedi, yaşananların turistleri korkuttuğunu söyledi ve şunları ekledi:

"Bu tür yemek organizasyonları yıllardır yapılıyor. Kimse şimdiye kadar, "Burası bizim ülkemiz gireriz" demedi. Burada bale, opera organizasyonları da yapılıyor. O zaman da mı böyle yapılacak?"

DAVET İPTAL EDİLDİ

Protestolar sebebiyle “özel davet” kısa sürede sonlandırıldı ve Efes Antik Kenti’ni görmeye gelenlerin ziyaretine yeniden açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.