Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Konak'ta olan binası dönemin belediye başkanı Tunç Soyer tarafından depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmıştı. Yeni hizmet binasının Basmane Çukuru diye adlandırılan TMSF'nin büyük hisseyi elinde bulundurduğu alana yapılması için Soyer bir takım görüşmeler gerçekleştirmiş, süreç sonuçsuz kalmıştı. Büyükşehir çalışanları Kültürpark'ta ve çeşitli alanlarda dağınık olarak çalışmaktaydı.

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde CHP'nin Büyükşehir adayı olan Cemil Tugay ise henüz adaylık sürecinde belediye binasının bir simge olduğunu söylemiş ve aynı yerine inşa edilmesini doğru bulduğunu ifade etmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, bu kapsamda ilk adımı attı. 

BÜYÜKŞEHİR'İN YENİ HİZMET BİNASI YERİ BELLİ OLDU

İzmir Büyükşehir Belediye Binasının Konak Meydanı'nda yıkıldığı yere tekrar yapılmasına ilişkin önerge meclis gündemine geldi. AK Parti Grubu adına konuşan Hakan Yıldız, "Gönlümüzden geçen o alanı da içeren bir meydan yapılması ama yeni belediye hizmet binasına da karşı çıkmıyoruz" dedi. Önerge kapsamında İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun da görüşü alınacak.